Safra Kesesi Ameliyatı – Sonrası ve İyileşme Süreci

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı, başta safradaki taş ve taşın neden olduğu sorunlar olmak üzere, farklı nedenlerle yapılır. İnsanların yaşam kalitesinin artırılması ve yaşanan sorunun daha da büyümemesi temel hedeftir. Yazımızın devamında, safra kesesi ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken detayları bulabilirsiniz.

safra kesesi ameliyati
safra kesesi ameliyati

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen ve sindirimde kullanılan safra sıvısının depolandığı organdır. Sindirim sırasında bu organda depolanan safra bağırsaklara verilir ve sindirim daha rahat gerçekleşir. Ancak taş oluşumu veya farklı nedenlere bağlı olarak bu organda ağrılar, enfeksiyonlar ve benzeri türden rahatsızlıklar oluşabilir.

Safra kesesi ameliyatı, işte bu sorunun ortadan kaldırılması için kullanılan cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde genellikle safra kesesi tamamen alınır ve sindirim sistemi buna göre düzenlenir. Karaciğer tarafından üretilen safra, direkt olarak bağırsaklara verilir. Bu işlem kolesistektomi (safra kesesinin çıkarılması) olarak da isimlendirilir.

Bu ameliyatların yapılmasının en önemli nedeni ise safra kesesinde veya kanallarda taş oluşmasıdır. Oluşan taşların kanalları tıkaması, safra akışını engellemesi, yoğun ağrı ve enfeksiyona yol açması veya bu riskleri artırması nedeniyle cerrahi müdahale yapılır.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı, günümüzde laparasokopik yöntemlerle veya açık ameliyat şeklinde yapılır. Kapalı ameliyatın riskinin düşük ve iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle daha fazla tercih edildiği bilinen bir durumdur. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı şu şekilde yapılır:

 • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır ve hastanın ameliyat sırasında acı duymaması sağlanır.
 • Karın bölgesine birkaç küçük kesi açılır. Bu kesilere kamera ve kullanılacak cerrahi aletler yerleştirilir.
 • Kameradan gelen görüntüler üzerinden safra kesesi alınır ve vücut dışına çıkarılır.
 • Kesiler kapatılır ve ameliyat sonlandırılır.

Ameliyatın süresi yapılacak işleme bağlı olarak 2-3 saat arasında olacaktır. Laparoskopik safra kesesi ameliyatının daha az invaziv olması, en önemli avantajıdır. Bu yüzden günümüzde çok daha yoğun şekilde tercih edildiğini tekrar vurgulamakta fayda var.

Bir diğer yöntem ise geleneksel açık ameliyat tekniğidir. Burada karın bölgesine büyük bir kesi açılır ve safra kesesi çıkarılır. Açılan kesinin büyük olması nedeniyle hem komplikasyon riskleri artar hem de iyileşme süresi uzar.

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları

Her cerrahi işlemde olduğu gibi burada da bir takım riskler vardır. Ancak uzman bir cerrah, kullanılan modern teknikler ve iyileştirilen anestezi yöntemleri nedeniyle bu riskler ciddi anlamda minimize edilebilir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan ameliyat ve iyileşme süreci tamamlanabilir.

Safra kesesi ameliyatına ilişkin riskler ve komplikasyonlar genel itibariyle şu şekilde sıralanabilir:

 • Enfeksiyon, cerrahi işlemlerdeki en önemli risklerden biridir. İşlem sırasında ve sonraki dönemde kullanılan antibiyotikler, enfeksiyon riskini büyük ölçüde ortadan kaldırır.
 • Ameliyat sırasında hafif kanamaların görülmesi olasıdır. Bunlar kolay bir şekilde kontrol altına alınır ve tamamen durdurulur.
 • Safra yollarının zarar görmesi, bir diğer problem olarak dikkat çeker. Böyle bir durumda karaciğerden gelen safra akışında sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Safra kesesinin alınmasından sonra karaciğerden gelen safra kanalları direkt olarak bağırsağa bağlanır. Bu işleme ilişkin safra kaçağı riski söz konusudur.
 • Safra kesesinin alınmasının ardından sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar genel olarak hafif sorunlardır ve doğru bir diyetle engellenebilir.

Safra kesesi ameliyatı, genel olarak güvenli ve düşük riskli bir cerrahi işlemdir. Bu işlemin daha da güvenli olabilmesi için alanında uzman ve deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süresi genel olarak hızlı ve sorunsuzdur. Ancak burada yapılan işlem, kullanılan teknik ve işlemi yapan doktorun uzmanlığının önemli olduğu unutulmamalıdır. Safra kesesi ameliyatı iyileşme süreci genel olarak şu şekildedir:

 • Kapalı yöntemlerle yapılan işlemlerde hastalar aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilir. Açık ameliyat yapılan hastalar ise birkaç gün hastanede gözetim altında tutulur.
 • Ameliyattan sonraki ilk günlerde ağrı ve şişlik olabilir. Bu süreçte reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması ve doktor talimatlarına uyulması çok önemlidir. Hastaların ilk günlerde bol bol dinlenmesi ve yavaş hareket etmeye özen göstermesi gerekir.
 • İlk haftalarda hafif yemekler ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.
 • Laparoskopik yöntemle yapılan işlemlerden sonra hastalar, genellikle 3-4 gün sonra normal yaşantılarına dönebilir. Açık ameliyatta bu süre 1-2 haftadır. Ancak bu dönemde ağır egzersizlerden ve yorucu işlerden uzak durulması gerekir.
 • Tam iyileşme ortalama olarak 4-6 hafta sürer.

Kaynak : https://www.drmakclinics.com

Teşekkürler

Safra Kesesi Ameliyatı – Sonrası ve İyileşme Süreci yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bu yazımız için bizlere soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgikonu.com anasayfamıza gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.bilgikonu.com/saglik/ kategorimize ulaşmak için buraya tıklayın.

Aynı zamanda aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Uyarı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
5/5 - (1 vote)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın