Fıtık Ameliyatı Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Fıtık Ameliyatı Nedir?

Fıtık ameliyatı, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen fıtığın giderilmesi için yapılan cerrahi işlemlerdir. Günümüzde sık yapılan ve düşük riskli olan bu cerrahi işlemler, insanların yaşam kalitesini artırırken, fıtık kaynaklı sorunları da tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yazımızın devamında fıtık ameliyatı ile ilgili merak edilen detayları bulabilirsiniz.

Fitik Ameliyati Nedir Neden Olusur Belirtileri Nelerdir
Fitik Ameliyati Nedir Neden Olusur Belirtileri Nelerdir

Fıtık Nedir ve Neden Oluşur?

Fıtık; vücudun bir bölgesindeki dokunun normal sınırlarının dışına çıkarak, çevresindeki yapıların içine doğru yer değiştirmesi sonucu oluşur. Genel olarak, bir organ ya da bağırsak parçasının, zayıf veya yırtılmış bir kas, bağ ya da doku nedeniyle meydana gelir. İlgili zayıflamış doku nedeniyle organ veya bağırsak, dışarı doğru çıkıntı oluşturur.

Farklı türleri vardır. Ancak genel olarak karın bölgesinde (kasık fıtığı), göbek çevresinde (fıtık) ve bel bölgesinde (bel fıtığı) görülür. Kasık fıtıkları, erkeklerde çok daha yoğun şekilde görülür. Diğer fıtık türleri ise kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülür.

Fıtık nedenleri, aşırı zorlanma, ani hareketler, kronik öksürük ve ağır kaldırmaşeklinde sıralanabilir. Bunların dışında farklı nedenler de vardır. Örneğin; doğuştan gelen zayıf kas yapısı da bu probleme neden olabilir.

Kasların ve dokuların güçlendirilmesi, bu sorundan kaçınmanın en etkili yollarından biridir. Bunun için düzenli egzersiz yapmanız ve sağlıklı beslenmeniz yeterli olacaktır.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık belirtileri; ilgili bölgede şişlik, ağır ve hassasiyet şeklinde sıralanabilir. Ancak farklı fıtık türlerinin farklı belirtileri olduğu da unutulmamalıdır. Fıtık türlerine göre görülen belirtiler şu şekildedir:

  • Kasık fıtığı: Kasık bölgesinde ağrı, yanma, batma, şişlik görülür Ayrıca yine bu bölgede sert bir kitle hissi meydana gelir. Söz konusu etkiler kasıkta görüldüğü gibi testislerde de görülebilir.
  • Karın fıtığı: Karın bölgesinde ağrı, şişlik ve göbek çevresinde sert bir kitle hissi vardır.
  • Bel fıtığı: Sırtta ağrı, bacaklarda (veya tek bir bacakta) uyuşma ve karıncalanma görülür. Bunlara kas güçsüzlüğü, bacakta ağrı, hissizlik veya yanma gibi belirtiler eşlik eder.

Fıtık teşhisi için belirtiler önemlidir. Ancak teşhisin mutlak surette uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Teşhis için genellikle fiziksel muayene yapılır. Buna ek olarak ultrason ve MR gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılır.

Burada paylaşmış olduğumuz belirtilerden birine veya birkaçına sahipseniz, hemen uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Böylece fıtığın olumsuz etkilerinden kısa sürede kurtulma imkanı yakalamış olursunuz.

Fitik Ameliyati Nedir Neden Olusur Belirtileri

Fıtık Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Her fıtık durumu için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekmez. Semptomlar, fıtığın büyüklüğü ve kişinin yaşamına olan etkilerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilir. Böyle durumlarda invaziv olmayan tedavi yöntemleriyle fıtık belirtileri hafifletilir.

Ancak ameliyat haricindeki yöntemler her vakada uygun olmayabilir. Bazı durumlarda ameliyat bir tercih değil, bir zorunluluk haline gelir. Fıtık ameliyatının neredeyse zorunlu olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Fıtık kaynaklı olarak dokularda veya organlarda sıkışma yaşanabilir. Buna bağlı olarak da kan dolaşımı olumsuz etkilenir. Böyle durumlarda acilen cerrahi müdahale yapılması gerekir.
  • Fıtık semptomları, bazı vakalarda son derece şiddetli olur. Böyle durumlarda kişinin yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Hatta bazı hastalar dışarı dahi çıkamaz duruma gelir. Bu türden durumlarda ameliyat tek seçenektir.

Bu noktada en doğru kararı doktorunuz verecektir. Yapılacak fiziki muayene ve diğer tetkikler birlikte değerlendirilir ve en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Fıtık Ameliyatı Sonrasında Yeniden Fıtık Oluşumu Nasıl Engellenir?

Fıtık ameliyatı sonrasındaki riskler arasında fıtığın tekrar etmesi de vardır. Ancak alınacak bazı önlemlerle bu risk büyük oranda ortadan kaldırılır. İlk olarak deneyimli ve uzman bir cerrahın seçilmesi gerekir. Böylece ameliyat başarılı ve kaliteli bir şekilde yapılır. Sonrasında dikkat edilecek hususlar ise şu şekildedir:

  • İyileşme sürecinde doktorunuzun verdiği talimatlara göre hareket etmeniz önemlidir. İlk günlerde yorucu aktivitelerden kaçınmak, ilaçları düzenli olarak kullanmak ve ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir.
  • Doktorunuzun onayı ile düzenli olarak egzersiz yapmak önemli bir detaydır. Böylece kaslarınız ve dokularınız güçlenecek, risk ciddi anlamda ortadan kalkacaktır.
  • Aşırı kilo alımı, fıtık oluşumu riskini artırır. Bu riski düşürmek için kilo almamaya özen gösterilmesi gerekir.
  • Sindirim sistemi sağlığının korunmasına özen gösterilmelidir. Kabızlık ve diğer sindirim problemleri, fıtık için önemli bir risktir.
  • Son olarak ameliyat sonrasındaki kontrollerin aksatılmaması gerekir.
Teşekkürler

Fıtık Ameliyatı Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir? yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bu yazımız için bizlere soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgikonu.com anasayfamıza gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.bilgikonu.com/saglik/ kategorimize ulaşmak için buraya tıklayın.

Aynı zamanda aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Uyarı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın