Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır? Tüm Yöntemler 2023

Gebelik şansını arttırmak için halk arasında kabul görmüş birçok yöntem olsa da bilimsel olarak geçerliliği kanıtlanan uygulamalar ile de gebe kalmak mümkündür. Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır size yöntemlerden bahsedeceğiz.

Birçok çift uzun zaman boyunca çocuk sahibi olmak için uğraşmaktadır. Nihai bir sonuca ulaşılamadığında ise tüp bebek gibi yöntemler tercih edilir. Hamile kalkma şansını arttırmak isteyenlerin regl döngüsüne göre cinsel ilişkiye girmesi de tavsiyeler arasında bulunur.

Beslenme düzeni, stressiz bir yaşam, kadının ve erkeğin kendini iyi ve huzurlu hissetmesi gibi durumlar da gebeliği etkiler. Sadece hedef odaklı davranılmaması ve gebe kalmanın bir göreve dönüşmemesi sağlanmalıdır.

Çocuk sahibi olan çiftlerin cinsel ilişki denemelerini her iki tarafın da zevk alacağı ve tatmin olacağı şekilde kurgulamaları önemlidir. Hamilelik şansını arttırmak için yumurtlama dönemlerinde cinsel ilişkiye girmeleri de tavsiye edilir.

Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır?
Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır?

Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Gebe kalmak için beslenme düzenine yeniden şekil verilmesi gerekebilir. Oluşturulacak bir beslenme programı ve hareketli yaşama geçiş beden sağlığının gelişmesini destekler. Bu neden ile de gebe kalmak isteyen kişiler özellikle afrodizyak etkili gıdalara yönelebilir ve zararlı maddeleri tüketmeyi bırakabilirler.

Yüksek miktarda alkol, sigara ve diğer tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi maddeler sanıldığının aksine hamile kalma oranını negatif yönde etkilemektedir.

gebe kalma sansi nasil arttirilir
gebe kalma sansi nasil arttirilir

Çocuk isteyen bir çiftin karşılıklı hareket etmesi gerekir. Beslenme programı sadece kadını değil erkeğe de yönelik olmalıdır. Çiftler, birlikte egzersiz yapıp sağlıklı beslenme metoduna geçtiğinde bu durum her iki taraf için de ihtimalin artmasını sağlayacaktır.

Daha çok vitamin ağırlıklı beslenmek, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek ve vücudun ihtiyacı olan takviyeleri almak önemlidir.

Hamile Kalmak İsteyenler Adet Döngüsünü Takip Etmeli Mi?

Gebe kalmak için adet döngüsünü takip etmek de bir seçenektir. Adet döngüsü sadece regl olunan zamanı göstermemektedir. Yumurtlama ve ovüslasyon dönemlerini de gösterdiği için kadınların regl takibi yapmaları önemlidir. Ayrıca reglin gecikmesi gebelik anlamına da gelebilmektedir. Bu neden ile Hamile kalmak isteyen kadınların adet döngülerini bilmesi önem taşır.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Öğrenilir?

Yumurtlama dönemi kadınlar için önemli olan bir dönemdir. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansını arttırır. Kişiler eğer doğal yollar ile yumurtlama dönemini takip edemiyor ya da hesaplayamıyorlar ise bu noktada farklı yöntemler izlenebilir.

Yöntemlerden biri regl tarihlerine göre kadın doğum uzmanından destek istemektir. Kadın doğum uzmanı ile yumurtlama dönemini hesaplamak ve buna göre cinsel ilişkiye girmek mümkündür. Bir diğer yöntem ise akıllı cihazlara indirilen gebelik, regl ve yumurtlama uygulamalarıdır.

hamile kalmak istiyorum
hamile kalmak istiyorum

Bu uygulamalar tek başlık altında regl – adet uygulamaları olarak bilinir. Uygulamalara regl tarihleri girilerek yumurtlama dönemlerinin öğrenilmesi ve gebe kalmak için hangi zaman aralıklarının uygun olduğunun görülmesi çok daha kolay bir yöntemdir. Bu yöntemler kullanılarak da cinsel ilişkiye girilecek döneme karar verilebilir. Hamilelik şansını arttırmak için bu tarz uygulamalar yararlıdır ve günümüzde sık sık kullanılmaktadır.

Cinsel İlişki Pozisyonu Hamilelik Şansını Arttırır Mı?

Cinsel ilişki pozisyonunun gebeliği etkilemesi doğru bir bilgi değildir. Bu konuda yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Birçok kişi belirli cinsel ilişki pozisyonlarının gebe kalma şansını arttırdığını düşünmektedir.

Bu düşünce bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu neden ile de cinsel ilişki esnasında tek bir pozisyona odaklanmak yerine, kişilerin zevk almasına ve tatmin olmasına odaklanmak verimi daha çok yükseltecektir.

Bilimsel araştırmalar incelendiğinde de kadınların ve erkeklerin duygusal ve bedensel çekimleri, kendilerini cinsel ilişki esnasında rahat hissetmeleri gibi unsurların da gebelik şansını arttırdığı görülmüştür.

İlişkinin pozisyonu ve süresi gibi etkenler hamile kalınabilirlik üzerinde etkili değildirler.

Cinsel İlişki Süresi Hamilelik Şansını Arttıran Bir Unsur Mu?

İlişki süresinin gebeliği etkilemesi de bir temeli olmayan yanlış düşünceler arasında bulunur. İlişki süresi, ilişkinin yapıldığı pozisyon ve diğer fiziksel ve zamansal durumların gebelik üzerinde etkisi görülmemiştir.

Cinsel ilişkinin kaç dakika sürdüğünden çok, birlikte geçirilen ana odaklanılması tavsiye edilir. Yumurtlama dönemlerinde cinsel ilişkiye girilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Cinsel ilişki için önerilen unsurlar arasında sadece yumurtlama dönemi zamanı yer alır. Hamilelik şansını arttırmak için cinsel ilişkinin ne kadar sürdüğünden çok döngülere ve yumurtlama dönemlerine odaklanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Hamile kalma şansı nasıl artar?

Adet döngünüzü takip edin. Doğurkanlık günlerinizde eşinizle beraber olun. Doğum öncesi vitamin takviyesi yapın. Doğal beslenin.

5/5 - (25 votes)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın