Kıble Bul ✅ Programsız Cepten Kıble Nasıl Bulunur ? 2023

Kıble bul namaz kılacaklar için büyük önem taşıyor. Kıble bul 2022 önceleri pusula veya harita yardımı ile kıble bulunurken günümüzde telefonlar aracılığıyla çok kolay şekilde kıble bulmak mümkün hale geliyor.

Kıble Bul 2023

Kıble bul 2022 Müslümanların namaz kılmak için yöneleceği yönü tayin etmek açısından önemlidir. İslam’a göre namaz kılarken kişinin yüzü Kabe’ye dönük olmalıdır. Kıble bulmak yüzün Kabe’ye dönük olmasını sağlamak ise kıble yönü tayini ile mümkündür.

Kıble, Türkiye’de coğrafi konum itibariyle güney ile güneydoğu arasındadır. Geçmişten günümüze kıbleyi bulmak için farklı yöntemler kullanılmıştır;

 • Kıble güneyde olduğundan özellikle açık alanlarda kıblenin bulunması için güneye dönülür ve güney ile doğu arasında 23 derece bir açıyla durulur.
 • Mezar taşlarının baş tarafı batıyı göstermektedir. Ayakların olduğu kısım ise doğuyu gösterir. Bu şekilde güney ve güneydoğu yön tayini yapılabilir.
 • Camilerin minare kapıları kıbleyi gösterir. Minare kapısına da bakılarak kıble tayini yapılabilir.
 • Kıbleyi pusula ile bulmak da mümkündür. Koyu manyetik uç her zaman kuzeyi gösterir. Bu şekilde güney ve güneydoğu arasındaki konuma ucun gelmesini sağlayarak kıbleyi bulabilirsiniz.
 • En kolay kıble bulmak ise günümüzde akıllı telefonlar sayesindedir. Uygulama açılarak kıblenin hangi yönde olduğu kolay şekilde gösterilmektedir.
Kible Bul 2022
Kible Bul 2022

Programsız uydudan kıbleyi bul

Programsız uydudan kıbleyi bul web sayfası aracılığıyla kıbleyi bulmak isteyenler için önemli bir kolaylıktır. Bunun yanında farklı yöntemler kıbleyi bulmak için kullanılabilir;

 • Kıble saati yöntemi etkili ve pratiktir. Bulunulan ilin kıble saatinde güneşe doğru yüzünü dönen kişi kıbleyi de bulmaktadır. Namaz vakitlerini gösteren çizelgede kıble saatinin her gün saat kaçta olduğunu belirten ifade vardır.
 • Güneşe bakarak da kıble bulunabilir. Öğleye kadar sağ el güneşe uzatıldığında sol taraf batıyı, ön kısım kuzeyi, sırt ise güneyi gösterir. Buradan da kıblenin tayini olanaklıdır.
 • Kutup yıldızıyla da birlikte özellikle akşama doğru vakitlerde kıble bulabilirsiniz. Büyün ayın sonunda yer alan iki yıldızın arasında olan mesafe ölçülür ve bulunan aralığın da beş katı mesafede altı ve yedinci yıldız tarafına doğru parlak bir yıldız görülür. Kutup yıldızı kuzeyi gösterir ve tam aksi yönü güneydir.

Telefondan Kıble Bulmak

Telefondan Kıble Bulmak - Kıble Bul - Kıble Bul 2022
Telefondan Kıble Bulmak

Telefondan kıble bulma uygulamaları zahmetsiz ve pratik şekilde kıbleyi bulmak isteyenler için avantaj sunar. Bu uygulamaların ücretsiz olması ve her yerde çalışması kıble bulmak isteyenler için çok önemli yararlar sağlar. Kıble uygulamaları hem Android hem de IOS cihazlarda çalışabilir. Bu uygulamalar şu şekilde;

 • Kıble pusulası
 • Yüzde yüz kıble bul
 • Muslim Pocket
 • Kıbleyi bul
 • Muslim Asistant.

Uygulamaların çalışması çok kolaydır. Telefona veya tablet cihaza yüklendikten sonra sadece açılması ile doğrudan kıblenin ne tarafta olduğunu gösterecektir.

Kible Bul
Kıble Bul

Pusula ile Kıble Nasıl Bulunur?

Pusula ile kıble bulmak da pratik bir yöntemdir. Özellikle akıllı telefon sahibi olmayanlar pusula yardımıyla kıbleyi çok kolay şekilde bulabilmektedir. Kabe, Türkiye’nin coğrafi olarak güney kısmında kalmaktadır. Kıblenin tam olarak Türkiye’ye olan konumu ise güney ve güneydoğu yönünde olup güneyden doğuya doğru 23 derecelik açıdadır.

Pusulaya bakıldığında renkli uc kısmı S harfini gösterdiğinde Kabe’nin yönü tayin edilmiş olur.

Kıble Yanlış Olursa Ne Olur?

Namaz sahih olmaz. Tekrar kılınması gerekir.

Kıble Her Yerde Değişir mi?

Kabe’ye göre konum almak gerektiğinden her ülkede kıble bilgileri değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Siyah Peynir Nedir yazımızı okumak için tıklayınız. Bilgikonu.com linkine tıklayarak anasayfaya otomatik geçiş sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda aşağıdaki içerikler ilgilinizi çekebilir;

5/5 - (14 votes)

Yorum yapın