Hamilelik Sürecinde Adet Görülür mü ?

Bir kadın hamile kaldığı andan itibaren adet kanaması sona erer. Bazı kadınlarda ise hamilelik dönemin de düzenli olmasa da adet kanaması şeklinde kanamaların olması normaldir. Bu da ister istemez hamilelik sürecinde adet görülür mü? Sorusunun sorulmasına neden olmuştur.

Hamilelik söz konusu olduğunda kişiye özel düşünmek gerekir. Yani kadınların adet görmemesi kesindir demek yanlış olacaktır. Kadınlarda son adet tarihinden itibaren yumurtlama olur ve gebelik dönemin süresince adet kanaması olmaz.

Hamilelik Surecinde Adet Gorulur mu
Hamilelik Sürecinde Adet Görülür mü

Hamilelikte Adet Kanaması Normal Bir Durum mu ?😊

Hamilelikte adet kanamasının olması kötüye işaret bir durum değildir. Özellikle aile bireylerinden birinde daha önce böyle bir durum meydana gelmişse sizin de yaşamanız normaldir. Her anne adayı bu durumu yaşayabilir, ancak bu durumu yaşayan kişinin doktoru durumdan haberdar etmesi gerekir.

Gebelik döneminin kendine ait olan kanama halleri de vardır. Bu nedenle bir adet kanamasını hamilelik kanamasından ayırt edebilmek gerekir. Gebelik döneminde sonuç ne olursa olsun bir şekilde kanamanın olması doktora gidilmesini gerektiren bir durumdur.

Hamilelikte adet kanamasi kac gun surer
Hamilelikte adet kanaması kaç gün sürer

Hamilelikte adet kanaması neden olur ?

Hamilelikte adet kanamasının kesin bir nedeni yoktur. Ancak bu durumun genellikle kalıtsal nedenlerden kaynaklanmış olduğu tahmin edilmektedir.  

Hamilelikte adet kanaması kaç gün sürer ?🤦‍♀️

Hamilelikte adet kanaması yaşayanların merak ettikleri konulardan birisi de bu kanamanın ne kadar kaç gün süreceğidir. Gebelikte özellikle ilk üç aylık dönemde bebeğin yerleşmesinden dolayı kanama olması yaşanabilir.

Bu tip kanamalar genellikle 6 gün ile 12 gün arasında devam eder. Eğer kanama şiddetlenirse ya da daha fazla devam ederse doktora danışmakta fayda vardır. Hamilelikte adet kanamasının kaç gün süreceği bilinmiyor olsa da sürecin izlenmesi çok önemlidir.

Hamilelikte üstüne adet görme nedir ?

Hamilelik döneminde meydana gelen kanamalar halk arasında üstüne adet görme şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tip kanamalar son adet gününden hemen sonra ortaya çıkabilecek hamilelik ile son adet dönemindeki menstruasyon ile karıştırılabilir. Bu tip bir kanama embriyonun rahme yerleştiğinin göstergesidir. Adet kanaması ile üstüne görme arasında ciddi bir fark vardır. Üstüne görmede kan miktarı az ve lekelenme şeklinde olur. Rengi ise adet kanamasına göre daha farklıdır. 

Hamilelik ile ilgili diğer makaleler;

Hamilelikte adet tehlikeli mi ?👏

Hamilelik dönemi hiç beklenmeyen ve tahmin edilmeyen sonuçlarla devam edebilir. Yaşanabilecek sorunların hepsinden kötü olarak bahsetmek mümkün değildir. Buna çeşitli kanamalarda dahildir. Genelde kadınlar hamilelik döneminde kanama yaşamadıkları gibi bir bölümü de dış gebelik, düşük gibi nedenlerden dolayı kanama yaşayabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yerleşme kanaması 3 ay içinde yaşanır ve sona erer. Bu kanama tehlikeli değildir ve normal bir süreç olarak bilinir. Hamilelik döneminde meydana gelebilecek her türlü kanamayla ilgili doktorun bilgilendirilmesi önemli ve gereklidir.

Hamilelikte ustune adet gorme nedir
Hamilelikte üstüne adet görme nedir

Hamilelikte adet düzenli olur mu ?

Hamilelik dönemindeki kanamalarla ilgili olumsuz ve kesin bir yargıya varmak gereksiz ve yanlış olur. Her anne adayının yaşayabileceği nedensiz, sebepsiz kanamalar olabilir. Gebelik dönemi boyunca hiçbir kanamanın düzeni yoktur. Bu nedenle sürecin yakından takip edilerek hem anne hem de bebeğe zarar vermesinin önüne geçilmesi gerekir. Olası bir sorun halinde doktorun hemen müdahale etmesi yerinde olacaktır.

Kaynaklar

5/5 - (17 votes)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın