Ventolin Şurup Ne İşe Yarar Ne için Kullanılır ? 2023 Fiyatı✅

Ventolin şurup neye yarar sorusu özellikle soğuk mevsimlerin yaklaşması ile merak edilen konular arasında yerini aldı. Soğuk algınlığına bağlı olarak görülen öksürüğü gidermekte etkili olduğu kadar bronşit, nefes darlığı ve astım gibi pek çok hastalıkta kullanılan Ventolin şurup farklı hastalıkların atlatılmasında yardımcı oluyor.

Ventolin Şurup Nedir?

Ventolin şurup nedir sorusuna nefes darlığı, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır şeklinde yanıt verilebilir. Kişinin nefes alıp vermesini rahatlatan ve öksürüğü hafifleten bu şurup özellikle kronik bronşit ve astım tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nefes almakta zorluk yaşayanların rahatça nefes almasını sağlayan Ventolin, bu sayede rahatlatıcı etkisi ile birlikte önemli bir kolaylık sunar. Kronik akciğer rahatsızlıklarının da hafiflemesinde etkilidir.

Ventolin şurup doktor tarafından yazılıp verildiğinde düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Yaş gruplarına göre ilacın günlük değişen kullanım dozu bulunmaktadır. İlacın etkisinin tam olarak görülmesi için mutlaka doktor tarafından verilmiş olan reçetedeki kullanım dozuna dikkat edilmelidir.

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır ?

Ventolin şurup kullanmak ağız yoluyla doktor tarafından günlük belirtilen dozdadır. Reçeteli kullanılan ilaç olduğundan reçetede belirtilen günlük doz alımına dikkat edilmelidir. Kullanım öncesinde şişe çalkalanmalı ve kutu içinde bulunan ölçek yardımıyla kullanılmalıdır. Yemekten önce veya sonrasında alınabilir. Ventolin şurup kullanım süresi tamamen doktorunuzun vereceği süreye bağlı olup bu süre zarfında tam olarak kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullanılmadığında etkisini göstermesi güç olacaktır.

 • 2 ile 6 yaş arası grubunda olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 2,5 veya 5 ml şeklindedir.
 • 6 ile 12 yaş arası grubunda olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 5 ml şeklindedir.
 • 12 yaş ve üzerinde olan çocuklar için; günde 3-4 kez, 5 veya 10 ml şeklindedir.
 • 65 yaş üzeri kullanımlarda ise günde 3-4 kez, 5 ml olarak tavsiye edilmektedir.

Çocuklar için de kullanılabilen Ventolin, 2 ve 6 yaş aralığında olan çocuklar için genelde günde 1 kez olarak verilir. İlerleyen yaşa göre ise bu sayı 4’e kadar çıkabilir. Hastalığın seyrine ve tanımına göre belirlenen doz miktarı özellikle astım ve bronşit rahatsızlıkları olan kişilerde artış gösterebilir. İlaç kullanımı sırasında herhangi bir şekilde alerjik reaksiyon olması halinde ise vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Okuyun: Parol Fiyat

Ventolin Yan Etkileri Var mı ?

Ventolin yan etkileri her ilaçta olduğu gibi görülebilir. Her ne kadar yan etki açısından düşük riskli bir ilaç olsa da yine de kullanan kişiye göre yan etkilerin görülme olasılığı vardır.

Genel olarak olası Ventolin yan etkileri şu şekildedir;

Olası görülebilecek sorunlar arasındadır. Bu belirtilerden birisi veya birkaçının görülmesi halinde ise mutlaka doktorunuza başvuru yapılması gerekir.

Gaviscon Şurup hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Ventolin şurup her ilaçta olduğu gibi keyfi şekilde kullanılmaz. Hastalığın hangi seviyede olduğuna bakılarak kullanılır ve bu kapsamda da günde kaç kez kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Bunun dışında yapılacak olan keyfi kullanımlar ciddi şekilde zarar verebilir. Özellikle alerjisi olanların doktor tavsiyesi olmadan kullanması tavsiye edilmez.

Ventolin Öksürük Keser mi
Ventolin Öksürük Keser mi

Ventolin Öksürük Keser mi?

Ventolin şurup öksürük için üretilmiş ve etkili bir ilaçtır. Bu kapsamda kronik bir hastalığı olmayanlar tarafından da öksürük kesilmesi için kullanılmaktadır. Özellikle mevsim soğukluklarına bağlı olarak da görülen öksürüğün kesilmesinde etkisini gösterir. Fakat genelde tek başına öksürüğün kesilmesinde yeterli gelmeyebilir. Bunun için de yardımcı ilaçların alınması gerekebilir.

Kronik hale gelen ve devamlı olarak sert şekilde görülen öksürük nöbetlerinde Ventolin tek başına yeterlilik göstermez. Bunun için de yardımcı ilaçların alınması gerekir.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

bunuda okuyabilirsiniz.

Ventolin Şurup Fiyat 

Ventolin şurup fiyatları açısından gelen zamlar ile değişkenlik göstermektedir. Ocak 2023 yılı itibariyle ise güncel olarak değişmektedir.

 • Ventolin şurup fiyatı 33 TL
Ventolin surup fiyati
Ventolin şurup fiyatı

 

Ventolin Şurup Reçetesiz Alınır mı?  

Ventolin şurup reçetesiz olarak satın alabilirsiniz. Doktorunuz veya aile hekiminiz reçete olarak yazarsa ücretin bir kısmını devlet karşılamaktadır. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta doktor tarafından kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Ventolin Şurup Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar  

 • COMBIVENT
 • IPRASAL
 • IPRAVENTOL STERI-NEB
 • SALBUTOL 
 • SALBUTAM
 • BRECUR
 • RONKOTOL 

Ventolin Şurup Öksürük İçin Kullanılır Mı?  

Ventolin şurup öksürüğe iyi gelmektedir. Fakat mutlaka doktor kontrolünde verilmesi kullanılması gerekmektedir.


Ventolin buhar balgam söktürürmü

 

Ventolin Şurup Bebeklerde Ne İçin Kullanılır?  

Ventolin şurup doğrudan bebeklere verilmemektedir. Yanlızca çocuk doktoru tavsiyesi üzerine reçete verdikten sonra doktorun verdiği dozda kullanılmalıdır.

Ventolin Şurup Aç Mı, Tok Mu Kullanılır?  

Ventolin şurup tok veya aç karnına kullanılabilir. Reçete ettiğiniz her ilaç doktor tavsiyesi üzerine verilmesi gerektiğini unutmayın.

Ventolin Şurup Prospektüs  

Ventolin şurup etken maddesi Salbutamol sülfattır.

Bu İlacın Etken maddesi ;  Salbutamol sülfat ‘tır. Ventolin şurup prospektüs incelemek için linke tıklayınız.

Ventolin şurup kullananlar

Ventolin şurup kullananlar yorumları bir çok kişiye ilacı kullanmadan önce okunması bir çok kullanıcıya yol göstermektedir. Bebeklerde ventolin kullananlar oldukça fazladır. Çeşitli Ventolin şurup ekşi, Ventolin şurup kullananlar Kadınlar Kulübü ve sosyal platformlarda ki yorumlardan bazıları şöyledir; Bu yorumlardan bazıları şöylededir;

 • Canım ben kullanıyorum doktor cok ciğerden öksürmediği sürece verme dedi ama oğlum icince kusuyor sevmiyor mecburen balkona cıkarıp dikkatini falan dağıtmaya calışıyorum ama cok iyi geliyor bize yan etkisini hiç görmedim.
 • Berna_hanifi ben kullandım oğlum için 4 aylıktı biraz ağır bir şurup oğlumuda baya sarsmıştı kalp ritmini etkiliyormuş kulakları enfeksiyon kapmıştı hafif üşütmüştü o ilacı içtikten sonra azğı burnu akıyodu çok fazla terliyordu ama doktor bırakmayın demişti günde iki defa veriyordum rahatsızlığı bronşite dönüşmesin diye çok şükür iyleşti
 • alerjik astımım var ve kedilerimden vazgeçmeyeceğim, acaba sürekli kullanan yazarlar var mı bana bilgi verebilecek? bazen aylarca atak gelmiyor bazen 3-4 gün arka arkaya uykusuz geceler yaşıyorum.
 • mucizevi bir ilaç.
Ventolin kullananların yorumları
Ventolin kullananların yorumları
 • bize de 2 gün önce çok güvendiğim ve bilgisine emin olduğum bir doktor hanım bu şurubu verdi. Geçmeyen bir burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı vardı. 2 sefer verdim sanki düzelir gibi oldu ama olumsuz yorumları gördüm ayrıca İngiltere de bir doktora danıştık şok oldu 4 yaşından küçük çocuklara asla vermiyoruz dedi ve bıraktık şurubu
 • acil durumlarda kullanılabilecek kısa süreli rahatlama sağlayan bir ilaç. asla tedavi edici değildir astım hastaları bunu iyileşmek için kullanamaz sadece rahatlamak için kullanır. asıl tedavi edici olan inhalerler içinde kortizon içerenlerdir. ama maalesef onları da ventolin’i kullandığınız kadar sık kullanamazsınız. bu nedenle genellikle doktorlar her ikisinin birden verir. destekleyici olarak.

VENTOLIN öksürüğe iyi gelir mi?

Ventolin şurup genellikle öksürük, astım, koah gibi sorunlarda öksürüğe iyi gelmektedir.

VENTOLIN şurup çocuğa verilir mi?

Ventolin şurup çocuklara sıvı olarak, doktor kararınca verilebilmektedir. Doz için lütfen doktorunuzdan bilgi alınız.

Yorum

Ventolin Şurup Neye Yarar? yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bilgikonu.com anasayfa yazılarımıza gitmek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz. İlaçların yorumları ve kullananlar hakkında bilgi almak istiyorsanız https://www.bilgikonu.com/saglik/kullananlar/ bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

5/5 - (29 votes)
Hakan ÇetinKaya - Bilgikonu.com

Hakan Çetinkaya

Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Bilgikonu.com'da 2021 yılından beridir editörlük yapmaktayım. Araştırma yaparak yeni içerik üretmeyi seviyorum.

hakan@bilgikonu.com

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın