Doğum Kontrol Hapı İlişkiden Ne Kadar Önce Alınmalı? 2023

Doğum kontrol hapı alma vakti her zaman aynı olmalıdır. Kullanıldığı süre boyunca her gün aynı saatte alınması tavsiye edilir. Bu neden ile de ilişkiden önce alma saati ya da ilişkiden sonra alma süresi gibi kısıtlamaları bulunmaz.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, ilacı her gün aynı saatte aldıkları takdirde ilacın etkisi daha yüksek olmaktadır. Bu sebep ile de doğum kontrol hapı alırken cinsel birliktelik öncesi ya da sonrasına göre bir belirleme yapılmamalıdır. Cinsel birliktelik olsa da olmasa da hapın belirli bir saatte alınmaya devam edilmesi önerilir.

Ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapının birbiri ile karıştırılmaması de önemlidir. Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içerisinde alınmalıdır. Doğum kontrol hapı ise kişinin kendi belirlediği saat diliminde içilmelidir.

Dogum Kontrol Hapi Iliskiden Ne Kadar Once Alinmali
Doğum Kontrol Hapı İlişkiden Ne Kadar Önce Alınmalı? 2023

Ertesi Gün Hapı Fiyatı – Hangisini Kullanmalıyım ? 2023
yazımızı okumak için bağlantıya tıklayınız

Doğum Kontrol Hapı Etken Maddesi Nedir?

Doğum kontrol hapının etken maddesi östrojen ve progesteron içerirler. Bu maddeler bir arada kullanıldığı gibi bazı doğum kontrol haplarında sadece progesteron içeren haplar da vardır. Kişinin sağlık durumu, alerjik reaksiyon gösterme hali, emzirme döneminde olup olmaması gibi durumlar göz önünde bulundurularak hangi maddenin / maddelerin yer aldığı hapı kullanacağı doktor tarafından önerilir.

Ayrıca hapın kullanılacak olan dozu da uzman doktor tarafından tavsiye edilmelidir. Doğum kontrol hapına başlamak isteyen bireylerin, rastgele bir sistem ile ilaca başlamamaları gerekir. Mutlaka doktor kontrolünde ilacın kullanılması gerekir. Doz arttırma, ilacı bırakma ve diğer unsurlar ve gelişmeler için de yine doktor ile hareket edilmelidir.

Dogum Kontrol Hapi Kisirliga Neden Olur Mu
Dogum Kontrol Hapi Kisirliga Neden Olur Mu

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapının kullanımı günümüzde 2 şekilde yapılmaktadır. Gelişen ilaç teknolojisi ve sağlık sektörü ile doğum kontrol hapları da çeşitlenmiştir. Doğum kontrol hapı kullanan kişiler 21 günlük ve 28 günlük ilaçlar ile karşılaşır.

21 günlük ilaç kullananlar, 21 gün ilaç kullanımı ve 1 hafta ilaca ara verme yöntemi ile hareket etmeleri gerekir. 28 günlük ilaç kullananlar ise 28 gün aktif ilaç kullanımı ve 2 gün ara yöntemini uygularlar. Doğum kontrol hapının kullanılacağı saat, doz ve miktara kadın doğum uzmanı ile karar vermek gerekir. Kişiler, kendi isteklerine ve düşüncelerine göre hareket etmemeli, kontrollü kullanım yapmalıdırlar.

Doğum Kontrol Hapını Her Gün Aynı Saatte Almak Mı Gerekir?

Doğum kontrol yapının içilme saati ilaç kullanıldığı müddetçe aynı saat olarak belirlenmelidir. Doğum kontrol hapı kullanacak olan kadınların, ilacı her gün aynı saatte almaları gerekir. 28 günlük ya da 21 günlük ilaç türü fark etmeksizin, doğum kontrol hapının belirtilen süreler boyunca içilmesi gerekir.

Bu döngüsel süre aralığında kullanılan doğum kontrol hapları her gün kontrollü bir şekilde içilmelidir. Örneğin, doğum kontrol hapı kullanan bir kişi ilk hafta ilacı akşam 10’da içiyor ise bir sonraki haftada da ilacı saat 10’da içmelidir. Sistemli ve düzenli hareket etmek doğum kontrol hapının işlevini korumasını ve alınan verimi etkileyecektir.

Dogum Kontrol Hapini Kimler Kullanamaz
Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Doğum kontrol hapını kullanamayanlar da vardır. Doğum kontrol hapları herkes için uygun değildir. Uygun olan bireyler olduğu gibi ilaç için uygun olmayan ve kullanımı kısıtlanan bireyler de bulunur. Farklı rahatsızlıklar ve sağlık engelleri neden ile doğum kontrol hapı herkes tarafından kullanılamamaktadır. Kişinin doğum kontrol hapı kullanmasına izin verilmeyen durumlar şu şekildedir:

  • 35 yaş üstü kadınlar (genel sağlık durumları ve tütün ve tütün ürünü kullanıp kullanmamalarına göre belirlenir)
  • Meme kanseri olan kadınlar ya da meme kanseri şüphesi olanlar
  • Gebelik şüphesi bulunanlar
  • Karaciğer hastası olanlar
  • Damar içi iltihabı olanlar ya da geçmişi olanlar

Doğum kontrol hapı kullanmaları kısıtlanan grupta yer alan bireylerdir.

Okumayı Unutmayın! Hamilelik Sürecinde Adet Görülür mü ?

Doğum Kontrol Hapı Kısırlığa Neden Olur Mu?

Doğum kontrol hapının kısır yapması toplum tarafından benimsenmiş yanlış düşüncelerden biridir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olmadığı saptanmıştır. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin birçoğu bu bilgi kirliliğinden kötü etkilenmektedir. Doğum kontrol hapı ve kısırlık arasında bir hamilelik ilişki bulunmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapına Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum kontrol hapı öncesinde yapılması gereken görüşmeler bulunur ve bu görüşmelerin aksatılmaması gerekir. Doğum kontrol hapına başlayıp başlamamak özne olan kadının kararıdır. Hapa başlamak isteyen kadınlar bunu doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Bu neden ile de hapa başlamadan önce tansiyon da dahil olmak üzere birçok sağlık taramasından geçirilmesi gerekir.

İdrar testi, meme muayenesi, jinekolojik muayene, karaciğer kontrolü ve smear testi hapa başlamadan önce yaptırılması gereken kontrollerdir. Tüm muayenelerin yapılması ve doktor tarafından farklı muayene, kontrol ya da test istenir ise bu testin de gerçekleştirilmesi gerekir. Doğum kontrol hapına başlarken mutlaka kontrollü ve bilinçli hareket edilmelidir. Doğum kontrol hapı bilinçsizce kullanılmaması gereken bir ilaçtır ve mutlaka hassasiyetler önemsenmelidir.

5/5 - (30 votes)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın