Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Faktörler – Tüm Aşamalar 2023

Tüp bebek başarı oranlarını etkileyen birçok unsur bulunur. Bu unsurlar arasında çiftin yaşı, sigara ve alkol bağımlılık durumları, sağlık geçmişleri gibi unsurlar yer alır. Tüp bebekte başarılı olmak isteyen çiftlerin stres seviyelerinin de düşük olması gerekir. Yüksek stres seviyesi, gerginlik ve diğer negatif unsurlar bedenlerin kötü yönde etkilenmesine neden olur.

Stresin yarattığı hastalıklar ve vücuttaki olumsuz etkileri hala bireyler tarafından anlaşılmasa da bu süreçte özellikle kadınların kendilerini güvende ve rahat hissetmelerinin sağlanması önem taşır. Tüp bebekte başarıyı yakalamak isteyenlerin birçok unsura dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı beslenmek, hareketli bir yaşama sahip olmak ve temiz beslenmek de tüp bebekte başarıyı etkiler.

Kaç Kere Tüp Bebek Denemesi Yapılabilir?

Tüp bebekte başarılı olmak isteyenler genellikle ilk tedavide başarılı bir sonuç ile karşılaşmaktadır. Ancak ilk denemede başarılı bir sonuç elde edilememiş ise bu durumda çiftlerin üzülmemesi tavsiye edilir. 3 ya da 4 kere daha tüp bebek denemesi yapılabilmektedir. Dört tüp bebek demesi yapılmış ve hala başarılı bir sonuç alınmamış ise denemeye devam edip etmeme kararını çiftler birlikte alırlar.

Bu noktada bebek isteyen aileler farklı yöntemlere başvurabilecekleri gibi tüp bebek denemesine de devam edebilmektedir. Ancak bu yöntem de başarısız olduğunda evlat edinme gibi seçenekler değerlendirmeye alınabilir. Tüp bebek denemesinin kaç kere yapılabileceğine yönelik net bir sınırlama bulunmaz. Çiftler ne kadar isterler ve mental sağlıkları bu süreci ne kadar destekler ise o kadar tüp bebek demesi yapabilirler.

Tüp Bebek Hangi Nedenlerden Dolayı Başarısız Olur?

Tüp bebekte başarısızlığın nedenlerinin yüzde 15’ini kısırlık kapsamaktadır. Çiftlerden birinin ya da her ikisinin kısır olması nedeni ile gebe kalınmaz. Bu neden ile de tüp bebek tedavisi yerine farklı yöntem ve uygulamalar değerlendirmeye alınabilir. Tüp bebek tedavisinde başarısız olunmasının farklı sebepleri de vardır.

Bu sebepler arasında yüksek miktarda zararlı madde (alkol, sigara, tütün ürünü, uyuşturucu, ilaç) kullanımı yer alır. Ayrıca anne adayı olan kadının sağlık durumu ve yaşı gibi sebepler de tüp bebek operasyonunun başarısız olmasına sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda gebe kalmak bir hayli zorlaşırken bunu takip eden sigara ve alkol kullanımı da tüp bebek başarısını negatif yönde etkilemektedir. Tüp bebekte başarılı olmak isteyen kadınların sigarayı bırakması ve sağlıklı bir yaşama geçmeleri tavsiye edilir.

Tup Bebekte Basarili Olmak

Tüp Bebekte Başarılı Olmak

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek operasyonunun farklı aşamaları bulunur. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hormon iğnelerinin belirlenmesi ve uygulanmaya başlanması
  • Yumurtaların toplanması
  • Dölleme aşamasına geçilmesi
  • Embriyo transferinin yapılması
  • Hormon desteğinin yapılması

Tüp bebek aşamaları arasında yer alan basamaklardır. Bu aşamalar her ne kadar kolay görünse de çiftler için oldukça zor bir süreç anlamına da gelebilmektedir. Bu neden ile motivasyonun yüksek tutulması, olumsuz düşüncelere girilmemesi ve stres seviyesinin yükseltilmemesi önemlidir.

Aşağıdaki yazılara göz atmayı unutmayın!

Tup Bebekte Basarili Nasil Olunur

Tüp Bebekte Başarılı Nasıl Olunur

Annenin Yaşı Tüp Bebek Başarısını Etkiler Mi?

Tüp bebek denemesinde anne adayının yaşı başarı oranını yüksek miktarda etkileyen bir unsurdur. Annenin yaşı ve yaş nedeni ile meydana gelen sağlık bazlı değişimler de tüp bebekte başarı oranını etkiler. Anne adayının yaşının ilerlemesi ve dolayısı ile yumurtalıkların etkisini kaybetmeye başlaması da dezavantajlar arasında bulunur.

Aşağıdaki yazılara göz atmayı unutmayın!

Sigara Kullanımı Tüp Bebek Başarısını Etkiler Mi?

Tüp bebek denemesinde sigara tüketimi başarıyı doğrudan olumsuz olarak etkiler. Sigara faktörünün ortadan kaldırılması ile tekrar tüp bebek denemesi yapılması tavsiye edilir. İlk denemede başarısız bir sonuç ile karşılaşan çiftler genellikle tütün ve tütün ürünlerini bıraktıktan sonra tekrar tüp bebek demesi yapmaktadır. Tüp bebekte başarılı olmak için sigara, alkol, uyuşturucu, gebeliği önleyici kimyasal madde ve ilaç kullanımlarının sonlandırılması gerekir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak tüp bebek denemesinde başarı oranını arttıran önemli unsurlar arasında yer alır.

Yorum

Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Faktörler yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bizlere sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Bilgikonu.com bağlantısına tıklayarak sitemizin anasayfasına kolayca geçiş yapabilirsiniz. Hamilelik kategorimize göz atabilir Ayrıca aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir;

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın