El Arabası Tekerleri Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilir ve Kapasiteleri Nasıldır?

Tekerlek hayatımızın her alanında kullanmaktayız. Mobilyalardan sanayide kullanılan makinelere kadar geniş kullanım alanları vardır. Tekerlek yapılacak işlere ve kullanılacak yerlere göre farklılık göstermektedir. Genellikle hareket ettirmek ve taşımak amaçlı olarak kullanılsa da kimi zaman dekorasyon amaçlı da kullanılmaktadır. Bu farklılıklar ve kullanım alanları gün geçtikçe  değişmekte ve dolayısıyla tekerin fonksiyonları da  artmaktadır.

El Arabası Tekerleklerleri Dayanıklı Mıdır?

Tekerlekler kullanım alanlarına ve kullanım amaçlarına göre farklı boyutlara, çapa ve malzemeye sahiptir. Dolayısıyla her  tekerlek her ağırlığı taşıyamaz ve her koşulda dayanıklılık gösteremez. Çünkü her tekerleğin ağırlık taşıma kapasitesi farklıdır. Uzun ömürlü ve dayanıklı tekerlek için kullanılacak amaca ve alana uygun tekerlek seçilmelidir. En kaba örnekle sanayide kullanılan tekerlekler dekorasyon amaçla kullanılan veya mobilyalarda kullanılan tekerleklere göre daha dayanıklıdır ve farklı ağırlıkları tolere edebilirler.

El Arabası Tekeri

Tekerleklerin çok geniş kullanım alanları ve çok geniş tipleri vardır. Bunlardan biri de el arabalarında kullanılan el arabası tekeridir. El arabaları günlük yaşamda yüklerin taşınmasında oldukça kolaylık sağlamaktadır. El arabalarını daha çok  inşaatta,bahçe işlerini yaparken, yük taşırken, ve benzeri yerlerde görmemiz mümkündür. El arabalarıyla ağır yükler taşındığı için kullanılan tekerleklerinde dayanıklı olması ve manevra konforu sağlamalıdır. Çünkü el arabaları taşıdığı yükleri hafifleterek taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Bu yüzden el arabalarında daha çok dolgu tekerlek kullanılmaktadır.  Dolgu tekerleklerde kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Burada tercih yaparken önemli olan kullanılan zemin, taşınan ağırlık gibi durumlar göz önüne alınarak farklı boyutlarda ve yapılarda uygun tekerleklerin seçilmesidir ki yapı olarakta el arabasında kullanılan tekerlek yüksek ağırlık kaldırma kapasitesine sahiptir. Son zamanlarda ise en çok kullanılan dolgu tekerlekler arasında şişme tekerlekler yer almaktadır.

El Arabası Tekeri Ne Kadar Ağırlık Taşır?

El arabaları ağır yüklerin taşınması için kullanılmaktadır. Dolayısıyla el arabası tekerinin de ağır yükleri kaldırabilecek kapasitede ve dayanıklılıkta olması gerekmektedir. Bu yüzden de uygun tekerleklerin seçilmesi gerekmektedir. El arabası tekerlekleri, tekerlek başına en az 250 en çok 500 kg ya kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir.  Bazı el arabalarında bir adet bazı el arabalarında ise iki adet el arabası tekeri bulunmaktadır. Bunun anlamı ise el arabaları en az 250 kg en fazla ise 1000 kg taşıma kapasitesine sahiptir.

5/5 - (2 votes)