Gebelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur ? Kanama Olur Mu ? 2023✅

Gebelikte cinsel ilişki esnasında kanama olması oldukça normaldir. Gebelik esnasında girilen cinsel ilişki sebebi ile vajinal kanama meydana gelebilir. Bu durum son derece normaldir ve endişe edilmemesi gerekir. Ancak çok miktarda ve durmayan bir kanama söz konusu ise bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir. Gebelikte cinsel ilişki esnasında yaşanan kanamaların birçok normal kabul edilmektedir.

Normal ölçülerde olmayan (olağandışı) kanama miktar ve zamanlarında ise mutlaka profesyonel kontrole gidilmesi gerekir. Gebelikte cinsel ilişki yapılmasının önünde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer düşük riski var ise ve zor bir gebelik geçiriliyor ise bu durumda cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği doktor tarafından bildirilir. Aksi belirtilmedikçe çiftlerin cinsel ilişkiye girmelerinin önünde bir engel yoktur.

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hamileyken cinsel ilişkiye girmek sorunlu ya da zor bir gebelik süreci geçirilmediği müddetçe sorun teşkil etmez. Doktorlar tarafından aksi belirtilmediği müddetçe gebe olan kadınların cinsel ilişkiye girmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır. Kadınlar bu dönemde artan cinsel isteklerini ve arzularını gidermek için partnerleri ile birlikte olmak isteyebilirler.

Bu durum son derece normaldir ve her iki taraf da istediği takdirde cinsel ilişkiye girmenin önünde bir engel bulunmaz. Sağlıklı bir gebelik süreci geçiriliyor ise cinsel ilişkiye girmek sorunlara neden olmamaktadır. Birçok çift bu konuda gerginlik yaşayıp cinsel ilişkiye girmemeyi tercih etmektedir. Ancak çiftlerin bu dönemde de birlikte olmaya devam edecekleri bilinen bir gerçektir.

Gebeligin Ilk 3 Ayi Cinsel Iliskiye Girilir Mi
Gebeligin Ilk 3 Ayi Cinsel Iliskiye Girilir Mi

Gebelikte Oluşan Her Kanama Düşük Belirtisi Midir?

Gebelikte vajinal kanama belirli sebepler ile oluşabilen bir durumdur. Gebe olan kadınlarda görülen her vajinal kanama düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Farklı sebeplerden dolayı vajinal kanamalar yaşanabilir. Bu durumlar son derece normaldir. Ekstrem bir durum ya da olağandışı bir kanama ile karşılaşılmadığı müddetçe kanama konusunda endişe edilmemelidir.

Vücudun alışma süreci, regl olunmaması ve cinsel ilişki gibi sebeplerden dolayı vajinal kanamalar yaşanabilir. Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama yaşanıyor ise partnerlerin endişe etmemesi gerekir. Gebelikte oluşan kanamalar normal akışın dışında ise bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olunması önerilir.

BUNUDA OKUYUN: Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır?

Gebeliğin İlk 3 Ayı Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hamileliğin ilk zamanlarında cinsel birliktelik birçok doktor tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca düşük yaşanma riski oldukça yüksektir. Bu neden ile de 3 ay boyunca gebelerin kendilerini korumaları, ağır ve zorlayıcı bedensel aktivitelerde bulunmamaları ve cinsel ilişkiye girmemeleri tavsiye edilir. 3 ayın ardından güvenli bir aşamaya geçiş yapıldıktan sonra ise doktor tarafından izin verildiği takdirde cinsel ilişkiye girmeye devam edilebilir. İlk 3 ayın tamamlanması gebeliğin olumlu sonuçlanabilmesi için önemlidir.

Gebelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Gebeyken cinsel ilişkiye girmek normal mi ya da cinsel ilişkiye girilebilir mi gibi sorular kadın doğum uzmanlarına yöneltilen sorular arasında bulunur. Gebelik olan kadınların cinsel isteklerinin artması, cinsel ilişkiye girmek istemeleri ve cinsel ilişkiye girmeleri son derece normaldir. Bunun için partnerlerin birbirlerini yadırgamamaları ve olabildiğince açık ve sağlıklı bir iletişim yöntemini tercih etmeleri önerilir.

Gebelikte Cinsel Iliski sorunlari
Gebelikte Cinsel Iliski sorunlari

Gebe olan kadınların cinsel isteklerinin artması ve cinsel ilişkiye girmeleri son derece normaldir. Partnerleri de istediği takdirde cinsel ilişkiye girmelerinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Gebeyken girilen cinsel ilişkilerde prezervatif ile korunmaya devam edilmesi önerilir. Enfeksiyon ve iltihabın yanı sıra diğer hastalıklardan korunmak için de prezervatif kullanılması gerekir. Tahriş gibi problemler ile karşılaşmamak için ise kayganlaştırıcı kullanılması tavsiye edilir. Çiftlerin bu noktada birbirilerine nazik ve kibar davranmaları da önemlidir. Bütün bunların yanı sıra rahim ağzına baskı uygulanmaması ve rahim ağzının korunması da cinsel birliktelik esnasında dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Tehlikeli Bir Durum Mu?

Hamilelerin cinsel ilişkiye girmesi son derece normal bir durumdur ve ilk 3 ay sonra yapıldığı takdirde tehlikeli değildir. Tehlikeli olma durumu her hamileye göre farklılık gösterebilir. Gebelik süreci zor geçen kişiler, kanaması fazla olanlar ve düşük tehlikesi bulunanların cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilir.

Gebelikte Cinsel Iliski sonrasi kanama
Gebelikte Cinsel Iliski sonrasi kanama

Ancak gebelik sürecinde herhangi bir problemi olmayan ve bu süreci olabildiğince rahat atlatan kadınların cinsel ilişkiye girmesinde bir sorun bulunmamaktadır. Tüm bu süreç ile ilgili bilgi aktarımı kadın doğum uzmanı tarafından da yapılmaktadır. Eğer doktor tarafından gebelikte cinsel ilişkiye girmek tehlikeli bulunuyor ise bu durumda gebelik sonlanana kadar cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

5/5 - (24 votes)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

“Gebelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur ? Kanama Olur Mu ? 2023✅” üzerine bir yorum

Yorum yapın