BDSM Nedir ? BDSM Hikayeleri – BDSM Açılımı (Rehber 2023)

BDSM  özellikle kavram olarak yakın zamandan beri biliniyor. Ancak özellikle son dönemlerde adından sıklıkla söz ettiriyor. Adının bu kadar çok bilinmesinin sebebi son zamanlarda şüphesiz internet ve sosyal medya kullanımıyla ilgili.

Özellikle film sektöründe de BDSM konularına sık yer verildiği için kavram daha geniş kesimler tarafından bilinmek istiyor.

BDSM Nedir?

BDSM nedir sorusuna rızaya bağlı olarak güç kullanılarak duygusal ve cinsel uyarımın sağlanması şeklinde yanıt vermek mümkündür. Başka bir deyişle karşı tarafın rızası dahilinde, fiziksel güç ve baskıyla cinsel uyarım hedeflenir.

Temelde bir fantezidir. Aynı zamanda bundan çok büyük zevk duyanlar için bir yaşam fantezi olarak da kabul edilir. Kısacası bir kişinin özellikle cinsellikte baskın olması ve diğer kişinin de gönüllü olarak kendisini karşı tarafa bırakması anlamı taşır. esasında köle efendi ilişkisi olarak da görülebilir. Ancak pek çok eylemi ve deneyimleri kapsar.

BDSM Ne Demek?

BDSM ne demek sorusuna dört farklı kelimenin kısaltması olarak yanıt vermek mümkündür. İlk harf Bondage yani bağlamak, ikinci harf discipline yani disiplin, üçüncü harf submission yani teslimiyet, dördüncü harf ise mazoşizm anlamına geliyor.

Bu ifadelerden de anlaşılacağı gibi bir tarafın kendisini tamamen karşısındakine bırakması anlamındadır. Karşı tarafa bu bırakış, fantezi amacıyla yapılır ve mutlaka rızaya dayalı olmalıdır.

BDSM
BDSM

B-D-S-M bir tercih olmaktan ziyade genelde yaşam tarzı olarak görülür. Köle efendi kavramlarının ilişkisel boyutta yansımasıdır. Fakat rıza çok önemlidir. Genel olarak bu kavram baskın karakterin karşı tarafa her şeyi yaptığı olarak görülür.

Ancak bu yanlış bir tanımlama olup karşı tarafın da yapılacak olanları kabul etmesi esas teşkil etmektedir. Rıza olmadığı durumlarda yapılacaklar suç teşkil edebilir.

BDSM İzle

BDSM izle son zamanlarda yayınlanan filmler ile birlikte popüler bir kavram haline gelmiştir. BDSM izle temalı filmler bu kavramın ana konu olarak işlendiği filmlerdir. Bu filmlerden en ünlüleri şu şekilde sıralanabilir;

  • 365 Gün
  • Grinin Elli Tonu
  • Onun Hikayesi
  • Sekreter
  • Mia
  • Shortbus
  • İşkence Kulübü
BDSM Acilimi
BDSM Acilimi

BDSM Açılımı

BDSM açılımı olarak bondage/discipline/sadism/masochism sözcüklerini içerir. Bu kavramlar karşı tarafa hakim olmayı, ona fantezi olarak çeşitli “işkenceleri” yapmayı sağlar.

BDSM Hikayeleri

BDSM hikayeleri bir fantezi oldukları için ilişkilerine renk katmak isteyen çiftler tarafından merak ediliyor. Öncelikle tek bir BDSM türü olmadığının bilinmesi gerekir. Genel olarak bu kavram denilince kelepçe veya kırbaç akla gelse de bu objeler son derece klişedir. BDSM hikayeleri oldukça çeşitlidir.

Genel olarak bağlama bu hikayelerde yaygın olarak kullanılır. Özellikle yatağa ya da yere bağlama karşı tarafın en savunmasız olduğu anları göstermek açısından önemlidir. Bunun dışında gözleri kapatmak, maske takmak, kıyafet değiştirmek, kravat ile partneri bağlamak gibi öyküler de yaygın olarak BDSM hikayeleri içinde bulunur.

BDSM sadece şiddet olmadığı için bu hikayelerin bazılarında şiddet olmaz. Temel olarak da karşı tarafa şiddet göstermek aşırıya kaçabileceği için bunun uygulanması da tavsiye edilmez. Doğru olan tutum, karşı taraf ile fanteziye başlamadan önce neler yapılması gerektiğinin kararlaştırılmasıdır.

Sinema ve edebiyatta BDSM hikayeleri ise birer kurgu oldukları için daha sert ve acımasız şekilde görülebilir. Özellikle filmler karşı taraf hakkında tamamen baskıcı bir ilişkinin kurulmasını, işkenceye varan eylemlerin yapılmasını anlatılır. Fakat BDSM bir eğlence olduğunda güzeldir ve karşı tarafa acı çektirmeye başladığında ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden, böylesi eylemlerden uzak durulması tavsiye edilir.

BDSM Yapmak İçin Ne Yapılmalı?

BDSM için öncelikle tarafların rızası önemlidir. Rıza olmadan, “sürpriz” bir şekilde BDSM yapılmaz. Çünkü herkes BDSM’den hoşlanmayabilir.

BDSM Nereden Öğrenilir?

Film veya kurgu kitaplar BDSM öğrenmek için doğru bir kaynak değildir. En iyisi partneriniz ile nelerden hoşlanacağınıza karar vermektir.

Trend kategorimizi inceleyebilirsiniz;

https://www.bilgikonu.com/genel/

5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.

Yorum yapın