1 Ton Kömür Ne Kadar ?

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte 1 ton kömür ne kadar sorusu da gündeme geldi. Aynı zamanda daha düşük kömür tüketenler için 1 torba kömür fiyatı da merak ediliyor. Hanelerin ısınmasından enerji sektörüne kadar farklı alanlarda kullanılan kömür fiyatlarında bu yıl artış bekleniyor.

Kömür Fiyatları 2022

Kömür fiyatları 2022 yılında yaklaşan kış ayı ile birlikte artış gösterecek. Özellikle doğalgazın olmadığı yerlerde birincil ısıtma aracı olan kömür fiyatlarında meydana gelen bu değişiklik de pek çok kişinin etkilenmesine yol açacak. Kömür fiyatlarının artmasına neden olan etmenler ise hem TL’nin döviz karşısında değer kaybı yaşaması hem de maden ocaklarının artan masrafları. Bu kapsamda da hane ve işyerleri için alınacak olan kömür fiyatlarında önemli değişikliklerin söz konusu olması bekleniyor.

1 Ton Kömür Kaç TL

1 ton kömür kaç TL sorusu ton üzerinden alım yapanlar tarafından merak ediliyor. Ton fiyatları alınacak kömürün yapısına göre değişse de ortalaması 7000 ile 9000 TL olarak belirlenmiş durumda. Fiyatların değişkenliğinde bulunulan il de etkili oluyor. Kalorifer kazanında yakmaya uygun kömür fiyatları ise ton olarak ortalama 9500 TL olarak belirlenmiş durumda.

Coal Mining
1 Ton Kömür Kaç TL

25 Kilo Kömür Ne Kadar?

Kilo kömür fiyatı özellikle soba üzerinde kullanılan hanelerde merak ediliyor. Köy ve kasabalarda sıklıkla tercih edilen bu kömür türü ayrıca kalorifer sistemi olmayan müstakil yapılarda da kullanılıyor. 25 kilo olarak satılan torbası ortalama 200 TL civarında belirlendi. 260 TL’ye kadar ise kömürün cinsine ve üreticisine göre de fiyat değişkenliği yaşanıyor.

  • 25 kilo kömür 200 TL

Soma Kömürü Fiyatları Ne Kadar?

Soma kömürü fiyatları da özellikle yerli olmasından dolayı merak ediliyor. Soma kömüründe fındık ve toz kömür olacak şekilde boyutlarına göre farklı çeşitler bulunur. Fiyatlar da bu kapsamda belirlenir. Torba halinde fiyatlandırılan kömürler kullanım alanlarına göre de farklı fiyat aralığına sahip.

Eğer sanayide kömür kullanılacaksa sanayi kömürü fiyatları 5 kg – 10 kg toz kapsamında 2800 TL civarında başlıyor. Aynı şekilde de 10 kg – 18 kg fındık kömür fiyatı da 3000 TL civarındadır.

Hanelerde sobada ısınma amaçlı olarak kullanılacak olan kömürün 18 torbası ise 1550 TL olarak belirlenmiş durumda. Eğer kaloriferde fındık kömür kullanılacaksa bu durumda fiyatı 1550 TL olarak belirlendi.

Sadece 1 torba kömür alınacaksa 1 torba Soma kömürü fiyatı ise 195 TL olarak belirlendi.

Komur Fiyatlari 2022
Kömür Fiyatları 2022

Portakal Kömürü Fiyatı

Portakal kömürü fiyatı da popüler kömür türü olduğundan merak ediliyor. Özellikle soba ve kaloriferde ısınmak için ideal olan kömür yapısı sergiler. Portakal kömürü 10, 25 ve 40 kg ağırlıklardadır. Buna göre de kilosuna göre fiyat farklılığı bulunur.

  • 25 kg portakal kömür 185 TL ile 260 TL arasında
  • 40 kg portakal kömür 350 TL ile 500 TL arasında
  • 1 ton portakal kömür 7000 TL ile 9500 TL arasında bulunuyor.

Kömürleri doğrudan üreticiden almak mümkün olduğu gibi aynı zamanda aracı firmalardan da almak mümkündür. Aracı firmalardan alındığında komisyon farkının da ekleneceği unutulmamalıdır.

Rusya’dan İthal Kömür Fiyatları

Rusya’dan ithal kömür fiyatları ise şu şekilde;

  • Rusya’dan ithal (ceviz boy) 1 ton kömür fiyatı: 8,425 TL
  • Rusya’dan ithal (fındık boy) 1 ton kömür fiyatı: 8,450 TL
  • Rusya’dan ithal (limon boy) 1 ton kömür fiyatı: 8,550 TL
  • Rusya’dan ithal kalorifer kömür fiyatı: 8,600 TL
  • Rusya’dan ithal 25 kg kömür fiyatı: 260 TL
5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.
5/5 (1 Review)

Gülçin Çokyaşar

İstanbul Üniversitesi iletişim fakültesi mezunuyum. 3 yıldır SEO uyumlu içerikler üretmekteyim. Bilgikonu'da 2 yıldır editörlük yapmaktayım.

gulcin@bilgikonu.com

Yorum yapın