Mevsim Ayları ✅ İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Ayları 2023 PDF

Mevsim ayları, dünyamızın ekseninin eğikliği ile birlikte Güneş çevresinde oluşturduğu 1 tam yıldaki hareketi sonucunda, dünya üstünde oluşan farklı hava koşullarına verilen isimdir. Mevsim ayları oluşması için bu duruma bağlı olarak 2 koşulun gerçekleşmesi gerekir.

 1. Dünyanın eksen eğikliği olması
 2. Dünyanın Güneşin etrafında dönmesi

Dünyamız yaklaşık olarak 23’ eğiktir. Buna eksen eğikliği adı verilmektedir. Bu eğiklik sebebiyle güneş ışınları dünyamıza farklı açılarda düşer. Bu sayede farklı ısı seviyeleri oluşur. Dünya Güneşin çevresinde döndükçe Güneş ışınlarının açısı değişmektedir. Dünyanın Güneşin etrafında dönme süresi 365 gün 6 saattir. Bu süre tam 1 yılı oluşturur. Bu koşulların gerçekleşmesi sonucunda dünyamızda 4 mevsim meydana gelmektedir.

Ilkbahar kis sonbahar yaz aylari
Ilkbahar kis sonbahar yaz aylari

İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Ayları

Mevsimlerin ayları oluşurkengüneşin sıcaklığı ve 1 yıl dönüş süresinin tamamlanması önemlidir. Dünyanın 1 tam yıl dönüşü ile birlikte 4 mevsim oluşur. 1 yıl 12 aydan oluşmaktadır. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık 1 yıl içindeki ayların sıralamasıdır. 1 yılda 4 mevsim bulunmaktadır. Her mevsim aynı sayıda ayın bir araya gelmesi ile oluşur. Her bir mevsimde 3 ay bulunmaktadır. Böylece 1 tam yıl döngüsü 4 mevsim ile tamamlanmış olur.

Bir mevsimde 3 ay vardır. 1 yılda 4 mevsim vardır. 1 yılda 4 mevsim yaşanmaktadır

12 ay mevsimler ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olarak adlandırılmaktadır. Ülkemiz dünyada bulunduğu konumu itibariyle 4 mevsimi de yaşamaktadır. Dünyanın bazı bölgelerinde sadece yaz ya da sadece kış yaşanabilmektedir. 4 mevsimin hepsini yaşayabilmek ekolojik açıdan oldukça kıymetlidir. Bu sayede her çeşit bitki yetişmesi mümkün olmaktadır.

Mevsimler

Mevsimler

Dünyadaki Mevsimler

Mevsimler bulunduğu bölgeyi denizlere yakınlık, yükseklik gibi faktörlerle etkilemektedir. Dünyamız en ortası ekvator olmak üzere 2 yarım küreden oluşur. Ülkemizin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre ve alt kısımda Güney Yarım Küre olarak ikiye ayrılır. Dünyadaki eksen eğikliğine bağlı olarak Kuzey Yarım Küre’de yaz mevsimi yaşanırken Güney Yarım Küre’de tam tersi kış mevsimi yaşanmaktadır. Mevsimlerden bahsederken bu oluşumu etkileyen gündömü kavramına da değinilmelidir.

Gündönümü Güneş’in her bir yarım küreye en büyük açı ile düştüğü ve yıl boyunca 2 kez oluşan günlerdir. Bu günlerde gündüzler ve geceler kısalmaya ya da uzamaya başlamaktadır.

Kis Gun Donumu 2022
Kis Gun Donumu 2022

Kış Gün dönümü

Kış Gün dönümü 21 Aralık tarihinde meydana gelir. Bu tarihte Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik açı ile düşmektedir. Oğlak Dönencesi Güney Yarım Küre’de bulunmaktadır ve Ekvator’un 23° 27′ güneyinde olduğu varsayılmış olan enleme denmektedir. Bu sayede Kuzey Yarım Küre’de gündüzler uzamaya başlarken, Güney Yarım Küre’de gündüzler kısalmaya başlar. Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de kışın başlangıcı olarak sayılmaktadır. Güney Yarım Küre’de de yaz mevsimi oluşmaktadır.

Yaz Gun Donumu 2023
Yaz Gun Donumu 2023

Yaz gün dönümü

Yaz Gündönümü 21 Haziran tarihinde başlamaktadır. Bu tarihte Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik açıyla düşmektedir. Yengeç Dönencesi Kuzey Yarım Küre’de bulunmaktadır. Ekvator’un 23° 27‘ kuzeyinde olduğu varsayılan enleme denmektedir.Mevsim ayları Bu tarih itibariyle Kuzey Yarım Küre’de gündüzler kısalır ve Güney Yarım Küre’de ise gündüzler uzamaya başlar. Böylece kuzeyde yaz mevsimi başlarken, güneyde kış mevsimi başlamaktadır.

ILK BAHAR AYLARI
İlkbahar ayları

İlkbahar Ayları

İlkbahar ayları İlkbahar mevsimi ayları Mart, Nisan, Mayıs olarak sıralanmaktadır. Kuzey Yarım Küre için bu aylarda olmasına karşın Güney Yarım  Küre’de bahar ayları tam tersi şekilde olup, Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır.

İlkbahar Dünya’nın yaz mevsimine hazırlanmasını, doğanın yeniden canlanmasını sağlayan mevsimdir. Bu mevsimin başlaması ile yağmurlar oluşur, doğa uyanır, bitkiler canlanır, hava ılınmaya başlamaktadır.

İlkbahar ayları kuzey yarım küre

 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs

İlkbahar ayları güney yarım kürede;

 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım
YAZ AYLARI
Yaz ayları

Yaz Ayları

Yaz ayları Yaz mevsiminin ayları Haziran, Temmuz, Ağustos olarak adlandırılmıştır. Güney Yarım Küre’de ise Aralık, Ocak, Şubat aylarında yaz mevsimi görülmektedir.

Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte hava sıcaklıkları en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

Yaz ayları;

 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos

Yaz ayları güney yarım küre

 • Aralık
 • Ocak
 • Şubat
SONBAHAR AYLARI
SONBAHAR AYLARI

Sonbahar Ayları Nelerdir?

Sonbahar ayları kuzey ve güney yarım kürede olmak üzere aşağıda listeledik. Sonbaharın gelişi ile birlikte kışa hazırlanan Dünyada, hafif soğuk hava dalgaları görülmektedir.

Sonbahar ayları kuzey yarım kürede;

 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım

Sonbahar ayları güney yarım kürede;

 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs
KIS AYLARI
Kış Ayları

Kış Ayları

Kış ayları, kışın havanın tamamen soğuması ile birlikte beyaz kar örtüsü görülebilmektedir.

Kış ayları kuzeyde;

 • Aralık
 • Ocak
 • Şubat

Kış ayları güneyde;

 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos

Kış mevsimi hangi ayda başlar?

Kış mevsimi başlangıcıAralık ayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kış mevsiminin gelişinin habercisi olan Aralık ayı aynı zamanda yılın son ayıdır.

Yaz mevsiminin ayları nelerdir?

Yaz mevsimi ilkbahar ve sonbahar arasında yerini almaktadır. Hava sıcaklığının en yüksek olduğu mevsimdir. Kuzey Yarım Küre’de Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındayken, Güney’de Aralık, Ocak, Mart aylarında yaz mevsimi oluşur.

İlkbahar mevsiminin ayları nelerdir?

İlkbahar mevsiminin ayları Kuzey Yarım Küre içinde Mart, Nisan, Mayıs olarak sıralanmaktadır. Güney Yarım Küre’de bahar ayları Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır. Diğer adı ilkyaz olarak bilinmektedir.

Kış ayları nelerdir?

Kış ayları Kuzey Yarım Küre’de Aralık, Ocak, Şubat aylarından oluşur. Güney Yarım Küre’de ise Haziran, Temmuz, Ağustos ayları kış mevsimidir. Kış mevsimi Sonbahar’dan sonra yaşanan, hava sıcaklığının en düşük olduğu mevsimdir.

Sonbahar ayları nelerdir?

Sonbahar ayları Kuzey Yarım Küre’de Eylül, Ekim, Kasım ayları olarak karşımıza çıkar. Güney Yarım Küre’de ise Mart, Nisan, Mayıs aylarında görülür. Sonbahar mevsimi yaz ve kış arasındaki mevsime denmektedir.

4.9/5 - (25 votes)

Yorum yapın