Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tıp literatüründe Sleeve Gastrektomi olarak geçen Tüp Mide Ameliyatı, günümüzde sıkça uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Yaygın olarak mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı, cerrahi girişimlerle midenin bir tüp yani boru şekline getirilmesidir.

Midenin gıdaları alabilmesi ve sindirim öncesi depolayabilmesi için kese şeklinde olduğu bilinir. Tüp mide ameliyatı ile midenin bir kısmının kalıcı olarak çıkarılması ve boru şekline getirilmesi sağlanır. Boru şeklini alan mide; yemek borusu ve bağırsaklarla devam eden sistemde tüp şeklini alır. Bu ameliyat ile midenin şekli tüp formuna getirildiği için tüp mide ameliyatı olarak isimlendirilir.

Obezite cerrahisinde her geçen gün yeni teknolojilerle kilo problemine çözüm sunan tüp mide ameliyatı, sadece midenin hacmini küçültmekle kalmaz; mide küçültülerek tüp şeklini alırken mideden salgılanan açlık hormonu düzeyinde de ciddi bir iyileşme görülür. Tüp mide ameliyatında mideye bir harici tüp veya yabancı cisim yerleştirilmez.

Açlık hormonu salgılanmasını normal seviyelere getirmek için uygulanan bu ameliyat ile kişilerin aşırı iştahlı olmasının önüne geçilebilir, beyin daha az açlık hissedebilir ve yemeğe karşı bir istek azalması söz konusu olur. Tüp mide ameliyatı hem beyindeki açlık mekanizmasını düzenler hem de hormonal bir etki sunar.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı, birincil faktör olarak morbid obez hastalıklarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Morbid obeziteye eşlik eden birçok hastalık durumunda tüp mide ameliyatı uygulanabilir. Uzman hekim kontrolünde ameliyat kararı alınması oldukça önemlidir.

Tip 2 diyabet gibi ciddi endokrinolojik hastalıklarda tüp mide ameliyatından destek alınabilir. Diyabet ve fazla kilo vakalarında tüp mide ameliyatı ile başarılı sonuçlar alınabilir. Kilo problemi haricinde hedeflenen tedavi tip 2 diyabet ise, bypass grubu ameliyatlar yüksek başarı oranına sahiptir.

Tüp mide ameliyatı, ileri derece obezite öyküsü olan hastalarda bir geçiş ameliyatı olarak da uygulanabilir. İleri derecede obezite problemi ile mücadele eden hastaların bypass grubu ameliyatlara hazır hale gelebilmesi için tüp mide ameliyatı uygulandığı görülür.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüp mide ameliyatının uygulandığı yaş aralığı 18 ila 65 olmakla birlikte bu ameliyata uygunluk için bazı kriterler söz konusudur. İleri derecede obez olan kişiler ve vücut kitle indeksi 35 – 40 arasında olup aşırı şişmanlığa bağlı olarak hipertansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi gibi ciddi rahatsızlıklar yaşayanlar kişilere uygulanabilir.

Tüp mide ameliyatının yapılabilmesi için uzman hekim muayene ve görüşü gerekir. Esas kriter ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle indeksinin (VKİ) 35 ve üzeri bir değere sahip olması gerektiğidir.

VKİ değerinin 35 ve üzeri olduğu 18 yaş altındaki hastalarda tüp mide operasyonunun uygulanabilmesi için ebeveyn onayı ve uzman bariatrik cerrah veya endokrinolog kararı gerekir.

VKİ değeri yüksek olan 65 yaş üzerindeki bireylerde ise tüp mide ameliyatı gerekliliği için kişinin genel sağlık durumu değerlendirilmeye alınarak uzman hekim kararıyla uygulanabilir.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı, kapalı laparoskopik yöntemle ve genel anestezi altında yapılan bir cerrahi operasyondur. Mide küçültme ameliyatı için onay sürecinden geçen hastaların ameliyat öncesi tüm tetkik ve tahlilleri yapılır.

  • Cerrah yöntemine ve hastanın durumuna göre tek delikten veya 4 – 5 delikten kesi yapılarak ameliyat süreci başlar. Cerrahi bakımından konforlu ilerleyen bu süreçte laparoskopik kesikler oldukça minik olduğu için estetik olarak kaygı düşüktür, iz kalması gibi sorunlar yaşanmaz.
  • Cerrahi operasyon sırasında mideyi çok fazla küçültmemek için yemek borusu çapı kadar bir mide girişi belirlenir ve bu noktaya kalibrasyon tüpü yerleştirilir. Kalibrasyon tüpü sayesinde mide, yemek borusunun devamındaki sisteme benzeyerek aşırı darlık veya tıkanma problemleri de engellenebilir.
  • Kanama ve damarlanma gibi durumlar için önlemler alınır. Gerekli ortam oluştuktan sonra mide boydan boya kesilir. Mideyi keserken özel kesici ve kapatıcı aletler (zımbalama) kullanılır.
  • Cerrahi operasyon işlemleri bittikten sonra kalibrasyon tüpü çıkarılır.
  • Ameliyat esnasında özel tekniklerle midenin herhangi bir bölgesinde kaçak olup olmadığı test edilir. Benzer testler, uygun yöntemlerle ameliyat sonrasında da yapılabilir.

Tüp mide ameliyatı, yaklaşık 1,5 saat süren bir işlemdir. Laparoskopik şekilde uygulanan ameliyat, midenin giriş ve çıkış bölümünü korur, sindirim sistemindeki devamlılığı sağlar ve organa zarar vermeden uygulanabilir. Bu kriterler söz konusu olduğu için tüp mide ameliyatı sonrasında yaşanabilecek riskler oldukça düşüktür.

Hastalara genel anestezi uygulandığı için uyanıklık başlayınca ağrı veya sancı hissedilme durumu minimumdur. Ameliyat sonrasında da ağrı ve sancı yaşanma durumu pek görülmez. Mide küçültme ameliyatı, kapalı ve laparoskopik yöntemle gerçekleştirildiği için hastaların karın kasları ve zarlarına kesi uygulanmadan tamamlanır. Bu durum, ağrı ve sızı yaşama olasılığını düşürür.

Tüp mide ameliyatını takip eden ilk gün, midede basınç ya da gerginlik olabilir. Bu durumlarda ağrı kesici tedavisi uygulanabilir. Başarılı ameliyatlar sonucunda hastalar, ameliyat günü akşamında yürümeye başlayabilir.

Hastaların tüp mide ameliyatı sonrası, kilo verme süreci oldukça başarılı ilerler. Midenin küçültülmesi ve bir tüp şeklini almasıyla birlikte hastaların iştahlarında ciddi bir azalma görülür. İştahın kesilmesiyle birlikte bir öğünde yenen aşırı gıda alımı ve hızı azalır, hastalar küçük miktarlarda beslenerek doyma seviyesine ulaşır. Bu süreçte kilo kaybı başlar.

Tüp mide ameliyatı, fazla kilo nedeniyle ciddi sağlık problemleri yaşayan bireylerde başarılı sonuçlar almayı sağlayan bir cerrahi işlemdir. Ancak tüp mide operasyonu sonrasında ideal kilosuna sağlıklı şekilde ulaşan bireylerin yanı sıra kilo veremeyen veya ideal kilosuna ulaşamayan hastaları da görmek mümkündür. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası uzman hekim kontrolünde olunmalı ve bariatrik cerrahi diyetisyeni eşliğinde ideal bir beslenme ve egzersiz planı oluşturulmalıdır.

Teşekkürler

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bu yazımız için bizlere soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgikonu.com anasayfamıza gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.bilgikonu.com/saglik/ kategorimize ulaşmak için buraya tıklayın.

Aynı zamanda aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın