Anıtkabir Yol Tarifi – Nerede ? Ziyaret Saatleri 2023

Anıtkabir yol tarifi, Türkiye Cumhuriyetinin en önemli yerini ziyaret etmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Ankara anıtkabir yol tarifi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu bir komplekstir. Yapımı 1953 yılında tamamlanmıştır.

Anıtkabir’in birden fazla bölümü var. Ata mezarlarının yanı sıra Lowenstrasse ve Friedenpark da dikkat çekicidir. Anıtkabir’in hizmetinin genel yükümlülüğü Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’na aittir. Atatürk’ün ölüm yıldönümünü anmak için her yıl 10 Kasım’da Atatürk’ü anma töreni düzenlenir.

Anıtkabir Nerede?

Anıtkabir nerede sorusuna verilecek cevap ise Akdeniz Cd. No: 31, 06570 Çankaya/Ankara şeklnde olacaktır. Bu adrese ulaşmanın birden çok yolu ve çeşitli ulaşım araçları bulunmaktadır. En uygun ulaşım araçlarını ve ulaşım rotalarını seçerek zaman kaybetmeden bu önemli yere ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir Dışından Uçak ile Anıtkabir’e Ulaşım

Ankara’ya uçakla gelip buradan uçak aracılı ile Anıtkabir’e ulaşmak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Bunlar; havaş, belediye otobüsü, taksi veya kiralık araç ile ulaşabilirsiniz.

Havaş otobüsü ile geliyorsanız 19 Mayıs’ta havalimanından bu otobüslere binerken Stadion B Kapısı – Havaş Otogarları – Hipodrom’da inmelisiniz.  Anıtkabir buradan yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Oraya yürüyerek veya  taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Şehir Dışından Otobüs ile Anıtkabir’e Ulaşım

Aşti Otogarı’ndan Ankaray Metrosu ile kolayca ulaşılır. Otobüsten indikten sonra metro istasyonuna gidin. Buradan Kızılay’a giden metroya binin ve Anadolu istasyonunda (eski Tandır istasyonu) inin. Burası Anıtkabir’e 2 dakika uzaklıktadır.

Karayolu ile Anıtkabir’e Ulaşım

Özel araç ile geliyorsanız, İstanbul caddesinden, Samsun caddesinden, Eskişehir caddesinden geliyorsanız kolay bir şekilde bu noktaya ulaşabilirsiniz. Anıtkabir, Ankara’nın en merkezi yerlerinden biridir. Ankara şehir merkezini ziyaret ederken navigasyon sistemini kullanmanızı öneririz.

Yenimahalle’den Anıtkabir’e Ulaşım

Yenimahalle’den Anıtkabir’e ulaşım gerçekleştirmek için Batıkent-Kızılay metrosuna veya konumunuza göre Çayyolu-Kızılay metrosuna binin. Kızılay istasyonunda inin ve Ankaray istasyonundan Aşti’ye aktarma gerçekleştirin.

Ankaray’ın bulunduğu Tandoğan istasyonunda inip Tandoğan Meydanı kısmından Anıttepe’ye doğru yaklaşık 300 metre yürüyün.

Sıhhıye’den Anıtkabir’e Ulaşım

Anıtkabir’e metro ile ulaşım Sıhhıye’den gerçekleşebilmektedir. Ancak Sıhhiye’den gelenlerin Kızılay metroda indikten sonra Aşti yönüne doğru gitmekte olan ankaraya aktarma yapması gerekmektedir.

Ankaraydan Tandoğan durağında inebilir, 300 metre ilerideki Anıtkabir’e kolayca ulaşabilirsiniz.  Anıtkabir’e tramvay ile ulaşım gerçekleştirmek mümkün değildir. Çünkü henüz Ankara’da tramvay raylı sistemi bulunmamaktadır.

Anitkabir yol tarifi 1
Anıtkabir Yol Tarifi

Otobüs ile Anıtkabir’e Ulaşım

Anıtkabir’e otobüs ile ulaşım gerçekleştirmek için 220-7, 339-7 ve 508-5 hatlarından birine binmeniz gerekmektedir. Bu otobüsler Anıtkabir’e en yakın olan durakta yolcu bırakmaktadırlar. Ayrıca binebileceğiniz diğer hatlar ise:

 • 445        Solfasol-Bahçelievler-Aşti
 • 484        Pursaklar-Teknikokullar-Beşevler-Aşti / Ring
 • 330        Ege Mh.-Lojman-15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı-Abb Binası
 • 340        Ege Mahallesi-15 Temmuz Kızılay Milli Irade Meydanı-Beşevler-Ddy
 • 341        Ege Mahallesi-Kızılay
 • 222        Incirli-Kızılay(Ekspres)
 • 254        Atapark-Gar-Kızılay
 • 268        Bağlum-Gar-Kızılay
 • 285        Esertepe-Kâzımkarabekir-Kızılay
 • 330-2    Abb Binası-15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı
 • 340-2    Ddy-Beşevler-15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı

Çankaya bölgesinde Anıtkabir yakınlarındaki Otobüs durakları

Çankaya bölgesinden Anıtkabire giden otobüs durakları şöyledir;

11546 – Denizcilik Müsteşarlığı7 dk yürümeGÖRÜNTÜLE
11545 – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü7 dk yürümeGÖRÜNTÜLE
10509 – Hedef Sokak10 dk yürümeGÖRÜNTÜLE
11505 – Anıt Park13 dk yürümeGÖRÜNTÜLE
11502 – Çocuk Diş Hekimliği18 dk yürümeGÖRÜNTÜLE
Çankaya bölgesinde Anıtkabir yakınlarındaki Otobüs durakları

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Anıtkabir ziyaret saatleri içerisinde Anıtkabir’in tüm bölümlerine dilediğiniz gibi kurallar çerçevesinde ziyaret edebilirsiniz. Anıtkabir ziyaret saatleri 2022 yılı itibariyle devlet tarafından belirlenen saatleri şöyledir;

 • 01 Şubat – 14 Mayıs Tarihleri Arasında / Açılış: 09:00 – Kapanış: 16:30
 • 15 Mayıs – 31 Ekim Tarihleri Arasında / Açılış: 09:00 – Kapanış: 17:00
 • 01 Kasım – 31 Ocak Tarihleri Arasında /Açılış: 09:00 – Kapanış: 16:00

Anıtkabir Fotoğrafları

Hiç bir yerde bulamayacağınız size özel Anıtkabir fotoğraflarını sizin için derledik.

 • Anıtkabir yol haritası Google Maps

Bu kategoriyle ilgili diğer yazılarımızı okumak için aşağıdaki linkte tıklayınız.

https://www.bilgikonu.com/nasil-gidilir/

5/5 - (11 votes)

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın