Fethiye Yol Tarifi – Fethiye Nasıl Gidilir ? Kaç KM 2023

Fethiye yol tarifi, özellikle de yaz aylarında tatil planları yapan ve tatil rotalarını belirleyeneler için büyük bir önem taşımaktadır. Fethiye, bir kısmı Akdeniz’de bulunan Ege bölgesinin en değerli turistik, tarihi ve de turizm yerlerinden birisidir. Y

üzölçümü bakımından Muğla’nın en büyük ilçesidir. Her yıl 150.000’den fazla yeni sakiniyle, 12 koğuşun en kalabalık olanıdır. Şehir merkezinin Fethiye’ye uzaklığı 125 km’dir.  Fethiye’nin tarihinin M.Ö 3000 yıllarına kadar dayandığına inanılmaktadır.

Fethiye’ye Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye nasıl gidilir noktasında bu ilçe, karayolu üzerinde ve havaalanına yakın olması nedeniyle kolayca erişilebilir. Bu nedenle tatil tutkunları için elverişli bir konumdadır. Fethiye’ye ulaşım yakınlardaki Antalya, Burdur, Denizli ve Aydın’dan karayolu ile kolaylıkla sağlanmaktadır. Fethiye, D400 otoyolu üzerinde yer aldığından ulaşım özellikle Antalya’dan geliyorsa oldukça kolaydır.

Fethiye 2023
Fethiye 2023

Otobüsle gelmek isteyenler şehir merkezindeki Fethiye Otogarı’na giderek ister taksiye binebilir ister yürüyerek gidecekleri yere gidebilirler. Otobüs durağı şehir içinde, bu yüzden uzun sürmüyor. Fethiye’ye hava yolu ile geliyorsanız Dalaman Havalimanı’nı kullanmalısınız. Daha sonrasında ise  Muttaş seferleri aracılığı ile Fethiye’ye gidebilirsiniz.

Ayrıca Ortaköye Nasıl Gidilir? yazımız hakkında bilgi almak istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

İstanbul’dan Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye ulaşım noktasında İstanbul şehrinden bahsetmek elzem oluyor. İstanbul’dan Fethiye’ye ulaşım Dalaman havalimanından uçak ve ardından otobüs ile sağlanmaktadır. İstanbul’dan Dalaman’a uçakla yaklaşık 50 dakika ve Dalaman’dan Fethiye’ye yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Bu da İstanbul’dan Fethiye’ye uçmayı planlayan yolcuların yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir seyahat süresine sahip olacağı anlamına geliyor. İstanbul’dan Fethiye’ye özel aracıyla gitmek isteyen ziyaretçiler, sırasıyla İstanbul-İzmir, İzmir Aydın ve Aydın-Muğla karayollarından ulaşabilirler.

Fethiye Yol Tarifi
Fethiye Yol Tarifi

Otobüs ile Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye’ye otobüs ile ulaşım son derece yaygındır. Fethiye, hem yerli hem de yabancı turistleri çeken bir tatil beldesi olduğu için Türkiye’nin her yerinden otobüsler kalkmaktadır. Otobüs yolcuları şehir merkezindeki Fethiye Otogarı’ndan inip yürüyerek ya da taksiye binerek otele ulaşabilirler.

Özel Araç ile Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye D400 karayolu üzerindedir. Muğla, Aydın ve Antalya merkezlerinden gelen yolcular bu otoyoldan direkt olarak rahatlıkla ulaşabilirler. Antalya’dan gelenler eğer sahil yolunu tercih etmek istemiyorlarsa Burdur’u geçerek D400 yoluna tekrar girebilirler. İstanbul, Bursa ve Balıkesir’den gelmek isteyenler yeni İstanbul-İzmir karayolu ile İzmir’e, oradan da Fethiye güzergahı ile Fethiye’ye ulaşabilirler. Yeni yapılmış olan yolun kullanılması durumunda nasıl gidilir ?

Fethiye Nasıl Gidilir
Fethiye Nasıl Gidilir
  • İstanbul-Fethiye arası 790 km
  • Bursa-Fethiye arası ise 650km

Uçak ile Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye’ye uçak ile ulaşım en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Çünkü uçak ile ulaşım hem konforlu hem de son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Fethiye’ye en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı’dır (45 km). Havayolu ile seyahat ediyorsanız, lütfen Dalaman Havalimanı’nı kullanın. Özel araç kiralayarak veya Dalaman Havalimanı’ndan transfer ile Fethiye’ye ulaşın. Dalaman-Fethiye arası araç ile yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Kanlıkavak Parkı

Balata Nasıl Gidilir ?

5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.

Ada Yenice

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. Bilgikonu.com'da Nasıl gidilir ve Sağlık kategorilerinde yazarlık yapmaktayım.

ada@bilgikonu.com

Yorum yapın