Tenis Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Tenis, akıl ve bedenin birlikte, hızlı hareket etmesini gerektiren bir spordur. Bunun için kıyafetler, giyilen tenis ayakkabıları ve raketlerin kişisel oyun tarzına uygun olması gerekmektedir. Farklı zeminlerde oynanan teniste başarıya ulaşmak için doğru ekipman seçimi şarttır ve bu ekipmanların başında da erkek ya da kadınlar için üretilmiş özel tenis ayakkabıları gelmektedir. Peki, tenis ayakkabısı seçimi nasıl yapılmalı? İşte, erkek ve kadın tenis ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler…

Zemin Uyumu

Tenis ayakkabınızın seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken kriter zemindir. Farklı kortlarda farklı zemin yapıları olduğundan dolayı sporcular genellikle farklı zeminler için farklı tenis ayakkabıları satın alır. Böylece karşılaşma hangi zeminde yapılacaksa o zemine uygun ayakkabı ile maça çıkılabilir. Sert zeminler için daha fazla destek ve dayanıklılık sunan modellerin tercih edilmesi gerekirken daha yumuşak ve toprak yapılarındaki kortlarda daha iyi kayma kontrolü sağlayan, yere tutuşu sağlam modeller tercih edilmektedir.

Ayak Yapısına Uygunluk

Teniste çok dar alanlarda çok kırılgan hareketler yapılmaktadır. Sağa ve sola ani dönüşlerin yapıldığı sporda bu nedenle bilek yapısının çok iyi korunması gerekir. Erkek tenis ayakkabısı ve kadın tenis ayakkabısı olarak cinsiyetlere uygun bir şekilde üretilen tenis ayakkabı modellerinde bu detay, en çok gözetilen kriterlerin başında gelmektedir. Ayak yapısına tam olarak uyan, bileği sararak oyuncunun kontrollerini kısıtlamayan tenis ayakkabıları her zaman için öncelikli olmalıdır.

ayak yapısı ve zemin uyumunun dışında tenis maçlarında süreler çok uzayabilmektedir. Uzun maçlar sırasında ayaklarda terleme yaratmayacak, hava alan bir yapıda ayakkabı giyilmelidir. Ayrıca hafi malzemelerden üretilerek iyi bir hava geçirgenliğine sahip tenis ayakkabı modelleri ilk kullanımda dahi fark yaratmaktadır. Bu kriterleri sağlayan ayakkabılar arasından tasarım ve marka değişikliklerine göre dilediğiniz seçebilir, iyi bir performans ile ayakkabılarda sorun yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Erkek ve Kadın Tenis Ayakkabı Modellerinin Adresi

Erkek ve kadın tenis ayakkabısı seçiminde bu detaylara dikkat ederek, en iyi modellere sahip olmak istiyorsanız playsports.com.tr üzerinden geniş tenis ayakkabısı koleksiyonuna ulaşabilir, yeni modelleri keşfederek hemen siparişinizi verebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın