Sünnet Nedir?

Sünnet nedir ? Yüzyıllardır hem tıbbi olarak faydası görülen hem de bazı toplum ve dinlerde zorunluluk sayılan sünnet, penisin ucundan idrar çıkışını kapatan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle pislik ve biriken salgı idrarla birleşerek enfeksiyon riski oluşturabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık yapabilir. Bazen de parafimozis denen deri sıkışıp penisteki kan akımını bozabilir. Bu derinin alınması bu tarz problemlere karşı koruma sağlamış olur. Penis kanseri olma olasılığı azalır. Partnerin rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının az olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Sünnet, genel olarak bakıldığında hem erkek hem kadın açısından faydalıdır. 

sunnet nedir
sunnet nedir

Sünnet İçin En Doğru Yaş Nedir?

Aslında birçok uzmanın zıtlaştığı ve fikirlerin farklılaştığı bir konu bu. Önemli olan sünnet olacak çocuğun psikolojik yönden bu uygulamaya hazır olması ve vücudunda gerçekleşecek farklılıkların farkında olmasıdır. 2-8 yaş arasının uygun olmadığı travmaya dönüşebileceği söylense de her yaşta sünnet olacak çocuğun bununla ilgili korku yaşamasına izin verilmemelidir. Cerrahi olarak iyileşme sürecinin ya da yara türünün yaşla ilgisi yoktur.

Sünnet Ne Kadar Sürede İyileşir?

Çoğu zaman sargı bile gerekmez, duruma göre ufak bir sargı konulabilir. 2 gün ağrı kesici kullanılması olağandır. Penis ucunda hafif şişmeler gerçekleşebilir, normaldir. 48 saat sonra banyo yapılabilir.

Sünnetin İslamda Yeri Nedir ?

Yahudi dininde sünnet büyük bir önem taşır. Yahev, İbrahime ve soyuna Kenan topraklarını vereceği anlaşmada sünneti zorunlu tutmuştur. Bu inanışın bir geleneği haline gelen sünneti, yahudi olan her çocuğun doğduktan 8 gün sonra olması gerekir. Hristiyanlıkta sünnet belli bir süre tartışılmış ancak gereksiz görülmüştür. Mısırdaki Kıpti, Afrikada bazı topluluklar, bazı Protestanlar ve Filipinlerdeki Katolikler sünneti dinen gerekli sayar. Müslümanların musafında ise sünnetle ilgili herhangi bir ifade bulunmaz. Bu konu hiç tartışma konusu dahi olmamıştır. Bugün Müslümanlar erkek sünnetini, Afrika’daki inananların çoğu ise kadın ve erkek sünnetini kabul etmiştir.

Sünnet olmak Sekste zevki azaltır mı?

Bazı verilerde sünnetin erken boşalmaya karşı bir uygulama olduğu söylense de daha büyük oranda erken boşalmayı tetiklediği sonucuna ulaşılmıştır.

sunnet nasil olur
sunnet nasil olur

Türk Kültüründe Sünnet?

Türklerde sünnet hem dini açıdan gereklidir hem de gelenek haline getirilmiştir. Son zamanlarda bebeklere yapılan sünnet uygulamalarında da artış görülmektedir. Birden fazla erkek çocuğu olan aileler genellikle toplu bir sünnet düğünü yapar. Çoğunlukla yaz aylarında gerçekleşen bu düğünlerde sünnet olan çocuğa altın takılır ve hediye alınır. Bir de kirve seçilir. Sünnet düğünü ile ilgilenmesi ve çocuğa hediyeler alması için. Genelde amca ya da dayıdır. Bu şekilde yüzyıllardır düğün geleneği devam etmektedir. Psikolojik olarak çocuğu kötü yönde etkilemesine rağmen sünnetle ilgili kötü şakalar yapmak da Türk kültürünün bir parçasıdır. Bu kültürde sünnet olmayan damada gelin verilmez.

Yoğuşma nedir ? Bu yazımızı okumayı unutmayın.

5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.
Hakan ÇetinKaya - Bilgikonu.com

Hakan Çetinkaya

Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Bilgikonu.com'da 2021 yılından beridir editörlük yapmaktayım. Araştırma yaparak yeni içerik üretmeyi seviyorum.

hakan@bilgikonu.com

Yorum yapın