Doğalgazdan Elektrik Nasıl Üretilir?

Doğalgazdan Elektrik üretmek günümüzde mümkün bir hal almıştır. Elektrik hemen hemen birçok yakıttan elde edilebilmektedir. Doğalgaz bir reaktör içinde hava ile birleştirilip yakılması ile oluşan buhar bir motorda yakılarak elektrik üretilebilmektedir.

Doğalgazdan Elektrik Nasıl Üretilir?

Elektrik üretimi için doğalgazın yakılması ile elde edilen mekanik enerji, gaz yakan motorlara gittiği zaman yüksek miktarda elektrik üretilir. Fakat reaktörün içerisinde yakılıp atık gaz konumuna gelen doğalgaz ve doğalgaz ile birlikte yakılan hava farklı bir reaktöre girerek, yani buhardan elektrik üretebilen bir türbine giderek tekrardan elektrik üretimi sağlanabilmektedir.

dogalgaz elektrik nasil uretilir
dogalgaz elektrik nasil uretilir

Doğalgazdan Elektrik Üretmenin Önemi

Stratejik bakımdan ülkelerin ekonomisine büyük ölçüde etkileyen doğal gaz, standart bir fiyatta kalmamaktadır. Doğalgaz direkt olarak yakıt ya da dolaylı bir şekilde farklı bir yakıtın üretilmesinde kullanılabilmektedir. Doğalgaza dönüştürülerek elektrik üretmek ise oldukça karlı bir iştir. Yapılan işlemler çok kısa sürdüğünden dolayı ve maliyetinin de az olması oldukça cazip hale gelmektedir. Bu işleme %30 ile %60 arasında bir verim gösteren doğalgaz elektrik üretimi için kullanıldığında az bir miktarda doğaya kirli hava yaymaktadır. Doğaya vermiş olduğu zarar ise kömürün diğer yakıtların elektriğe dönüştürmek için kullanıldıklarında vermiş olduğu zarara göre çok daha azdır.

Güneş enerjisi kullanımı, avantajları

https://www.bilgikonu.com/gunes-enerjisi-kullanim-alanlari/

Teknolojinin geliştirilmesi ile günümüzde kullanıldıktan sonra atık konumuna geçen her madde tekrardan kullanılıp yeni bir enerjinin ortaya çıkartılması için çalışmalar yapılmaktadır. İnsan yaşamı boyunca kullandığı cihazlarla hayatını daha kolay bir hale getirmeye çalışmıştır. Bu cihazlar ise belirli bir enerji ile çalışıp ihtiyaçlarımızı giderebilmektedir. Enerji artışı dünya üzerinde nüfusun artması ve teknolojinin ilerlemesiyle sürekli artış göstererek yeni kaynakların ve bu kaynakların arasında en ideal olanları seçmemiz uzun süreli ihtiyaçlarımızın karşılanmasına yararda bulunacaktır. İlerleyen dönemlerde doğalgazdan elde edilen elektrik için motorlardan açığa çıkan doğalgaz karbondioksit miktarının sürüm ölçümleri en aza indirilmeye çalışılacaktır ya da açığa çıkan atıklar tekrardan nasıl kullanılır şeklinde yöntemler geliştirilmeye çalışılacaktır.

Dünya üzerindeki karbondioksit miktarının azalması hem doğaya zarar vermekte hem de insan sağlığını ciddi bir şekilde bozmaktadır. İklimlerin bozulması insan hayatını riske atmak da ve bu riskin yaklaşması ise alınabilecek tedbirleri mecburi bir hal almasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı kullanılan enerji miktarının azalması ile emisyon miktarını azaltılmasının belirli bir seviyede gerçekleştirilmesi gerekmektedir

5 Yıldız Bizi Mutlu Eder.
Hakan ÇetinKaya - Bilgikonu.com

Hakan Çetinkaya

Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Bilgikonu.com'da 2021 yılından beridir editörlük yapmaktayım. Araştırma yaparak yeni içerik üretmeyi seviyorum.

hakan@bilgikonu.com

Yorum yapın