Amerika’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Amerika’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Amerika’da kazançlı bir iş fikrine yatırım yaparak ekonomik ve sosyal olanaklarınızı hızla geliştirebilirsiniz. Global pazarda faaliyet gösterme ayrıcalığı, uzun vadeli ve ucuz kredi imkânları, teşvikler, hızlı ilerleyen bürokratik sistem ve büyüyen ekonomi gibi birçok avantajı değerlendirerek iş dünyasında sağlam bir yere sahip olabilirsiniz.

Doğru iş fikri ile harekete geçmek ve Amerika’daki işletmenizden maksimum kazanç sağlamak için rehberimizi inceleyebilirsiniz.

İş Fikirlerinin Önemi

Çeşitliliğe ve farklılığa en açık ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri; girişimcilerin fırsat niteliğinde olan çok sayıda iş fikrini hayata geçirmeleri için ideal bir yer. Ülkede girişimcilere sunulan çok sayıda hibe ve destek programı mevcut.

İhtiyaç alanlarını tespit edip iş fikirlerinizi hayata geçirmeniz hem talebi karşılamak hem girişimciliğe adım atmak için büyük avantajlar sunuyor. Bordrolu çalışmak yerine Amerika’da ticaret yapabilir, doğru iş fikri sayesinde dünyanın birincil rezerv para birimi olan Amerikan doları ile para kazanabilirsiniz.

Amerika’da İş Fikirlerinin Potansiyeli

Amerika’da teknoloji, sağlık, enerji, gıda, inşaat, e-ticaret, perakende ve gayrimenkul gibi birçok sektör; yüksek kazanç potansiyeline sahip. İş ve gelir fırsatları bakımından bir cazibe merkezi olan ülke, girişimcilik için size çok sayıda seçenek sunar. Örneğin yazılım geliştirme ya da yenilenebilir enerji gibi yükselen trendi yakalayan birçok farklı sektörün her geçen gün daha fazla müşteri talebini karşılaması gerekiyor. Gıda endüstrisi, perakendecilik ve hizmet sektörü ise nüfusa paralel olarak her geçen gün büyüyor.

Amerika’daki iş fikrinizi hayata geçirmeden önce şirket kuracağınız eyaletin demografik ve ekonomik potansiyelini gözden geçirmelisiniz. Pazarlama ajansı ya da e-ticaret danışmanlığı gibi uzaktan çalışmaya elverişli iş fikirleriniz için Amerika’da yerleşmeyi seçeceğiniz lokasyon konusunda esnek olabilirsiniz. Fırın, tamirhane ya da mobilya mağazası gibi yerel bir işletme açmadan önce ise eyalete yönelik pazar araştırması yapmanız gerekir.

Manay CPA olarak özel hizmet politikamızla Amerika’da iş kurmak isteyen girişimcilere destek olmayı hedefliyoruz. Siz de Amerika’da iş kurmayı amaçlıyorsanız bizimle iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz danışmanlık hizmeti için sektördeki uzmanlığımızdan yararlanabilir, çok daha geniş kitlelere ulaşıp işinizi büyütebilirsiniz.

Restoran ve Yiyecek Hizmetleri

Amerika’da restoran ve yiyecek hizmetleri sektörü, tüketici talebinin yüksek olması nedeniyle en kârlı ve en rekabetçi pazarlar arasında yer alır. Doğru lokasyon seçimi ve mekâna uygun menü ile sadık bir müşteri kitlesi edinebilir ve işlerinizi hızla büyütebilirsiniz.

Yeni Lezzetler ve Konseptler

Farklı kültürlerin bir arada olduğu ülkede geleneksel tatlar sunabilir, dilerseniz bunları yorumlayarak yeni lezzetler deneyebilirsiniz. Türk mutfağını ya da farklı etnik kültürlerden gelen lezzetleri yenilikçi konseptler eşliğinde sunabilirsiniz. Sokak lezzetlerinin oldukça yaygın olduğu ülkede mutfak ekipmanlarıyla donatılmış bir food truck(yemek kamyonu) işletebilir, bu alanda düzenlenen festivallere katılarak kendinizi ve lezzetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Fast Food Zincirleri ve Franchise Fırsatları

Ünlü fast food zincirlerinin doğum yeri olan Amerika’da franchise fırsatlarına yatırım yapmak, her zaman geçerli bir iş fikri. Pizza ve hamburger gibi hızlı tüketilen gıdaları yeni bir marka çatısı altında da sunmanız mümkün. Hatta kendi markanızı kurarak ve iş modelinizi geliştirerek başka girişimcilere sabit ve düzenli ödemeler karşılığında franchising sağlayabilirsiniz.

Organik ve Sağlıklı Gıda Mağazaları

Amerika’da satışa sunduğunuz menülerde organik ya da bitkisel bazlı yiyeceklere yer verebilirsiniz. Vegan, organik ve sağlıklı beslenme; ülke genelinde yükselen trendler arasında yer alır. Yemek yapmaya vakti olmayan ya da özel diyet yapan kişilere özel menüler hazırlayıp onların günlük olarak adrese gönderimini sağlayabilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Ekipmanları

Yiyecek ve içecek hizmeti sunan endüstriyel mutfaklara alet ve ekipman tedariği sağlayarak sektörün beklentilerini karşılayabilirsiniz. Restoran, kafe, pub ya da catering şirketi gibi gıda sektörü oyuncularına hamur yoğurma makinesi, dilimleyici, hassas tartı gibi profesyonel ekipmanlar satabilirsiniz.

e-Ticaret ve İnternet İşleri

Mevcut e-ticaret işini büyütmek ya da çevrim içi mecralardan kazanç elde etmek için ABD, en sık tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Onlarca ülkeyle doğrudan ticari anlaşması bulunan Birleşik Devletleri’nde deniz, hava ve demir yolu taşımacılığının etkin olarak kullanılması; e-ticaret işinizi büyütmenizi kolaylaştırır.

Online Mağazalar ve Satış Platformları

Amazon, Etsy, Shopify gibi platformlardan ya da mümkünse kendi siteniz üzerinden online satış yapabilirsiniz. Kurumsal sosyal medya hesaplarınızı geliştirerek onları mağazanızın tanıtımı ve kampanya duyuruları için aktif şekilde kullanabilirsiniz. Dropshipping adı verilen ticaret modelinde e-ticaret sitesi üzerinden satış yaparken stok maliyetine katlanmak zorunda kalmazsınız.

Dijital Pazarlama ve SEO Hizmetleri

Dijital pazarlama alanında çalışmak, video editörlüğü ya da içerik üreticiliği yapmak ve şirketlere SEO hizmetleri sunmak; Amerika’da değerlendirebileceğiniz iş fikirleri arasında yer alır. Ülkede girişimcilik faaliyetleri çok yaygın olduğu için yeni açılan ve dijital pazarlamaya ihtiyaç duyan birçok işletme vardır. Bu da size geliştirdiğiniz içerikler ve grafik tasarımlar üzerinden kazanç sağlama şansı sunar. Üstelik hizmetlerinizi çevrim içi platformda sunabildiğiniz için farklı eyaletlerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme

Yazılım alanında deneyiminiz varsa dünyanın en büyük teknoloji pazarlarından birinde mobil uygulama ve oyun geliştirerek kazanç elde etmeniz mümkün. Örneğin bireylerin fitness ya da sağlıklı beslenme gibi günlük ihtiyaçlarına hitap eden uygulama fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Geliştirdiğiniz oyun ve yarışmalarla eğlence sektörüne yönelmeniz de mümkün. Aylık abonelikler ve eklentiler sayesinde geçmiş satışlarınızdan kazanç elde etmeyi sürdürürsünüz. Freemium adı verilen modelle ücretsiz bir yazılım ürünü için ücretli yükseltme sunabilirsiniz.

e-Ticaret Tedarik Zinciri ve Lojistik

Tüketicilerin alışveriş için fiziki mağazalar yerine e-ticaret sitelerini daha fazla tercih etmesiyle birlikte firmaların kargo ve dağıtım ihtiyaçlarını sağlamaya yönelebilirsiniz. e-Ticaret tedarik ve dağıtım ağı oluşturarak küçük ya da orta ölçekli işletmelere destek veren bir iş modeli geliştirebilirsiniz. Hızlı servis, birden fazla teslimat noktası, normal alan dışına teslimat gibi seçenekler sunarak müşterilerinizden ek ücret talep edebilirsiniz.

Eğer bu alanda yeterli bilgi sahibi değilseniz hemen bizimle iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilir, Amerika’da e-ticaret fikrinizi doğru stratejilerle hayata geçirebilirsiniz.

Teknoloji ve Yenilikçilik

ABD’de teknoloji, yapay zekâ ve yazılım alanlarında iş kurarak şirketinizi dünyaya açabilirsiniz. Silikon Vadisi, Hudson Vadisi, Nasdaq gibi girişim noktalarına ev sahipliği yapan ülkede yeni teknoloji ürünleri ve hizmetleri geliştirmek için ihtiyacınız olan tüm kaynaklara erişebilirsiniz.

20 Yillik Tecrube

Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi

Sanal ve artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, yapay zekâ gibi teknolojik yenilikler ABD’deki en yeni iş fırsatlarını da beraberinde getirir. Kurumsal eğitim sistemlerini ya da müşteri ilişkileri yönetimi yazılımlarını yapay zekâ sayesinde şirketlerin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve satışa sunabilirsiniz.

Fintech ve Ödeme Sistemleri

Finans işlemlerini gerçekleştirmek için yazılım ya da mobil uygulama geliştirerek ABD merkezli bir fintech girişimi kurabilirsiniz. Finansal planlama, sigorta, hisse senedi komisyonculuğu ya da yatırım bankacılığı alanlarında hizmet sunabilirsiniz. Finansal danışmanlık ve ödeme sistemleri alanlarında faaliyet gösterirken işinizi evden başlatabilme, zamanınızı esnek bir biçimde yönetme ve hem kurumsal hem bireysel müşterilerle çalışma avantajları elde edebilirsiniz.

Akıllı Ev Teknolojileri

Konut yaşamını ve enerji yönetimini şekillendiren akıllı ev teknolojileri geliştirmeyi düşünüyorsanız Amerika’da girişiminiz için çok sayıda fırsat bulabilirsiniz. Aydınlatma, ısınma, güvenlik ve hijyen gibi alanlarda evlere ya da küçük işletmelere özel teknoloji çözümlerini geliştirmenin maliyeti, projelerinizi satışa dönüştürdükçe azalacaktır.

Enerji ve Çevre Teknolojileri

Eko-girişimcilik olarak anılan çevre dostu teknolojileri uygulayarak sürdürülebilir, yenilikçi ve kalıcı bir iş başarısı elde edebilirsiniz. Yenilenebilir enerji sunan şirketlere artan ilgi personel sayısında yetersizliği beraberinde getirdiği için girişimcilikten önce aktif çalışan olarak deneyim kazanmayı planlayabilirsiniz. Eyaletlerin nitelikli iş gücüne ulaşmak için sunduğu iş gücü geliştirme programlarından kendiniz ve çalışanlarınız için faydalanabilirsiniz.

Hizmet Sektörü İş Fikirleri

Amerika’ya taşınarak hizmet sektöründe çalışmak, en sık tercih edilen iş fikirleri arasında yer alır. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerel noktalarda temizlik, tamir gibi alanlarda hizmet verebileceğiniz gibi farklı sektörlerdeki bilgi ve becerilerinizi uzaktan bağlantı yoluyla danışanlarınızla paylaşmayı da iş fikri olarak değerlendirebilirsiniz.

Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri

Uzmanlık alanınıza göre Amerika’da kariyer geliştirme, girişimcilik, uluslararası ticaret gibi konu başlıklarında danışmanlık ve koçluk hizmeti sunabilirsiniz. İşin inceliklerini öğrenmek, bağlantılarınızı geliştirmek ve yeni müşteriler edinmek üzere kendinizi ispatlayana kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi değerlendirebilirsiniz. Uzmanlık alanınızda çevrim içi kurslar oluşturarak aynı anda daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Emlak ve Gayrimenkul İşleri

Piyasa ve eyalet araştırması yaparak emlak ve gayrimenkul alım satımı, kiralaması ya da yönetimi işleri ile kazanç elde edebilirsiniz. Aracı, komisyoncu ya da yatırımcı olarak yer aldığınız emlak ve gayrimenkul işlerinde kendi çalışma saatlerinizi yönetme şansına sahip olursunuz. İlk işlerinizde yüksek komisyon elde etmek yerine tanınmayı ve çevre edinmeyi önceliklendirebilirsiniz.

Temizlik ve Bakım Hizmetleri

ABD’de şirket, ev, hastane ya da otellerde temizlik ve bakım hizmetlerinde görev alarak düzenli gelir elde etmeniz mümkün. Ayrıca bahçe bakımı, araba ya da tekne yıkama hizmeti de sunabilirsiniz. Başlangıç için kaliteli temizlik ekipmanlarına, transferinizi sağlayan bir araca ve müşterilerinizi çekmek üzere bir siteye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Etkinlik ve Organizasyon Yönetimi

Kutlama, konferans ve sergi gibi etkinliklerde aktif olarak görev alabilir ya da bu etkinliklerin organizasyon yönetimini üstlenebilirsiniz. Örneğin uygun mutfak ekipmanları ve transfer organizasyonu ile catering sektörüne girebilir; evlere ve davet salonlarına ikramlar sunabilirsiniz.

Üretim ve Sanayi İşleri

Amerika’da faaliyet gösteren bir üretim tesisi sahibi olmak ya da bu alanda mühendislik faaliyetleri yürütmek, geçerliliğini hiç kaybetmeyen iş fikirleri arasındadır. Mühendis olarak Amerika’ya taşınmayı planlıyorsanız önce sektörde bordrolu olarak deneyim elde edip daha sonra kendi girişiminizi kurmayı düşünebilirsiniz.

3D Baskı ve Prototipleme

3D yazıcı teknolojisi ile baskı ve prototipleme çalışmaları yapmak Amerika’daki yeni nesil girişimcilik fikirleri arasında yer alır. 3D yazıcı ile telefon kılıfından bisiklet ve gitar gövdesine kadar sınırsız tasarım yapabilirsiniz. Çalışmalarınızdan artan zamanda 3D yazıcınızı paylaşım siteleri üzerinden kiralayabilirsiniz.

Makine ve Ekipman Üretimi

Endüstriyel makine ve ekipman imalatı ile tarım, gıda, enerji gibi birçok farklı sektörün tedarikçisi olabilirsiniz. Örneğin tıbbi cihaz satışı ya da üretimi, doktor ve mühendisler için ideal iş olanakları arasında yer alır. Makine ve ekipmanlarınızla inşaat, telekomünikasyon, kamu hizmetleri ya da ulaşım alanında altyapıya katkı sunarsanız devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Mobilya ve İç Dekorasyon

Özel tasarım mobilya üretimi, antika mobilyaların restorasyonu, iç dekorasyon malzemeleri imalatı gibi alanlarda faaliyet gösterebilirsiniz. Halı, kilim ve perde gibi iç dekorasyon ürünlerini özel tasarımla satışa sunarak işletmeniz için daha fazla kâr marjı ve katma değer yaratabilirsiniz. Dekoratif mum ya da sabun gibi objeler üreterek yüksek satış adedinden kazanç sağlayabilirsiniz.

Otomotiv ve Taşımacılık Sektörü

Otomobil satışı ve kiralaması dışında araç ses kurulumu, cam ya da lastik gibi otomotiv parçalarının imalatı ve tamiri; sektörel iş fikirleri arasında sayılabilir. Nakliye ve taşımacılık faaliyetleri yaparak düzenli gelir elde edebilirsiniz. Taşımacılık faaliyetlerine gerekli izinlere sahip uygun bir araçla başlayabilir; rota planlama, yeni araçlar satın alma ve iyi sürücüler bulma adımlarından sonra nakliye filonuzu geliştirebilirsiniz.

dasdad

Özet ve Faydalı Bilgiler

Aşağıdaki özet ve faydalı bilgiler ile Amerika’da iş kurma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Amerika’da İş Kurma Süreci

ABD’de ne tür bir şirket kuracağınıza karar verdikten sonra hangi eyaletin merkez olacağına ve faaliyetlerin hangi eyalette yürütüleceğine karar vermelisiniz. Sektöre ve eyalete göre lisans, vize ve kayıt gerekliliklerinizi sunduktan sonra personele, sermaye piyasalarına ve pazarlama, tedarik gibi hizmetlere olan ihtiyaçlarınızı sağlamalısınız.

Şirketinizi satış olmasa da reklam ve promosyonlarınızı paylaşmak amacıyla online platforma taşıyarak ve sosyal medya hesaplarınızı aktif tutarak Amerika sınırlarında daha geniş bir kitleye erişebilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak için Manay CPA ile çalışabilirsiniz: https://www.manaycpa.com/tr/amerikada-sirket-kur/

İş Fikirleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ABD pazarına girmeden önce kuracağınız işletme modeline ve iş fikrine karar verirken çok sayıda faktörü dikkatle analiz etmeniz gerekir. Bunlar:

● Genel giderler,

● Yerel rekabet,

● Mevcut ve potansiyel teşvikler,

● Eyalete ilişkin düzenlemeler, yasalar, vergiler, sigorta ve lisanslar,

● Müşterilerin demografik yapısı,

● Uygulanması gereken sağlık ve güvenlik tedbirleri,

● İş fikrini hayata geçirme süresi,

● Teşvik ve finansman seçenekleri,

● İstihdam ihtiyacı.

Amerika’da iş kurma sürecini sağlam adımlarla gerçekleştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir, süreci doğru yöneterek arzu ettiğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Finansal Kaynaklara Ulaşma Yolları

İşletmenizin ortaklı olup olmayacağını, olacaksa ortaklarını belirledikten sonra çözmeniz gereken en önemli konulardan biri; finansman ihtiyacınızı nasıl sağlayacağınızdır. Şirket kurulumunda ne kadar kaynağa ihtiyaç duyacağınızı belirleyerek gerekli finansal kaynağı bulmalısınız.

Şahıs şirketi, ortaklı, limitet ya da anonim şirket kurma tercihinize göre finansal kaynaklara ulaşmak için izleyeceğiniz yol değişebilir. Kuruluş aşamasında finans ve vergi konularında profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Şirketinizin kurulumundan sonra da gelir ve giderlerinizi izlemek için muhasebeciye veya finansal danışmana ihtiyacınız olabilir.

İş Fikirlerinin Uzun Vadeli Potansiyeli

Maaş, mülk satın alma, kira gibi genel giderlere başlangıç maliyetleri de eklendiğinde ilk aylarda beklediğiniz geliri elde edemeyebilirsiniz. Ancak uzun vadeli potansiyeli olan bir iş sayesinde ilerleyen dönemde iyi bir kazanç elde etmeniz mümkündür. Seçtiğiniz sektör ve iş fikri, uzun vadeli kazancınızda belirleyici olacaktır.

Amerikan menşeili bir şirket olarak marka değerinizi artırabilir ve global pazara daha kolay açılabilirsiniz. Global arenada daha kolay kabul gören ürünleriniz sayesinde uzun vadede yüksek kârlılık elde edebilirsiniz.

Amerika’da İş Kurmak İçin Vize Gerekli midir?

Bazı işler uzaktan yönetilebildiğinden Amerika’da iş kurmak için ülkeye gelmenize gerek yok. Ancak kuracağınız işi Amerika’dan yönetmeniz gerekirse çalışma vizesine ihtiyacınız var.

Hangi İş Fikirleri Daha Kârlıdır?

Amerika’da gıda, e-ticaret, gayrimenkul, yazılım ya da inşaat gibi birçok sektörde kârlı yatırımlar yapabilirsiniz. Düşük maliyetli bir başlangıç için çevrim içi danışmanlık, sosyal medya yönetimi ya da finansal hizmetler sunmayı değerlendirebilirsiniz.

Gıda, taşımacılık, tamirat gibi alanlarda ise başarısızlık yüzdesinin düşük olmasını avantaja çevirebilirsiniz. Kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu New York, Kaliforniya, Teksas, Florida ve Illinois eyaletlerinde daha rekabetçi ancak daha kârlı girişimlerde bulunabilirsiniz.

İş Fikrini Hayata Geçirmek Ne Kadar Zaman Alır?

İş fikrinizin hayata geçme süresi, kuracağınız şirketin yapısından istihdam ihtiyacına, tercih ettiğiniz sektörden eyalete kadar birçok faktör nedeniyle değişiklik gösterir. Nevada, Delaware, Wyoming gibi eyaletlerde vergi ve iş hukukundaki avantajlardan yararlanarak daha hızlı hareket edebilirsiniz.

İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye Miktarı Nedir?

Amerika’da iş kurmak için ihtiyaç duyacağınız sermaye, iş fikrine göre değişiklik gösterir. Sermayenize bağlı olarak farklı vize ve programlara başvurabilirsiniz. İşletmenizi kaydettirmek, gerekli izinleri almak, alan adı ya da lisans satın almak gibi adımlarda ödeme yapmanız gerekir. Şirketin ve işin türüne göre hibe programlarından ya da teşviklerinden yararlanarak söz konusu maliyeti düşürebilirsiniz. Bankalardan ve diğer kredi kuruluşlarından da şirketiniz için ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

Manay CPA olarak Amerika’da iş kurmak isteyen girişimcilere şirket kuruluşu, muhasebe, vergi danışmanlığı ve CPA hizmetleri sunuyor; tüm bu süreçleri kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin karşısına çıkacak sorunları deneyimli kadromuzla önceden tahmin edip hayallerini gerçekleştirmeleri için destek oluyoruz. Siz de Amerika’da iş kurmayı düşünüyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilir, yol haritanızı belirlerken hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

5/5 - (4 votes)

Yorum yapın